Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adalet Bakanı'ndan Arınç'a şok yanıt

20.08.2010 15:44
Binlerce sayfalık iddianameyi bilmeden 'bunları artık serbest bırakın' değerlendirmesi mahkemelere etkidir, telkindir...

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TRT Haber kanalında yayımlanan "Medya Müfettişi" isimli programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"Ergenekon" davasıyla ilgili bazı isimlerin tutukluluk süresinin uzamasına ilişkin hükümet üyelerinin mesajlarının anımsatılması üzerine Bakan Ergin, şunları kaydetti:

"Binlerce sayfalık iddianame var, ekler var. Tüm bunları bilmeden yapılan iki tane somut olayı örnek göstererek, (bunlar artık çok oldu, bunların artık salıverilmesi ya da tutuklanması lazım) gibi değerlendirmeler, o yargılamayı yapan mahkemelere bir etkidir, bir telkindir, bir tavsiyedir. Anayasa'nın ilgili hükmü de açıktır.

Adalet Bakanı olarak görülmekte olan davaya şu ya da bu şekilde tesir edecek beyanda bulunmam son derece yanlış olur. Ceza Usul Yasası'ndaki hükümlere göre yapılan bir yargılama süreci var.

Şayet burada sorun algılaması var ise bunu mahkemelere telkinde bulunarak değil, uzmanlar ile uygulayıcıların mutabık kalınması halinde yasa düzenlemesiyle bunun izale edilmesi gerekir."

Bu haber toplam 1114 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri