Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Akman acilen yakışanı yapmalı

07.06.2009 06:18
Mal varlığına tedbir konulan RTÜK Başkanı Akman'ın üzerindeki baskı artıyor. Arınç daha önce istifaya çağırdığı Akman'a tekrar çağrı yaptı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetecilerin Deniz Feneri davasında RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın mal varlığına tedbir konulmasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Arınç gazetecilere şunları söyledi:

"Deniz Feneri'nin Almanya'da mahkumiyetle sonuçlanan davasının Türkiye'de bağlantısı olduğu iddiasıyla Türkiye'de bazı kişilerle ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bir soruşturma başlattığını biliyoruz. Bu soruşturma kapsamında söylediğim olay gerçekleşmiş. Bu tamamen yargı süreciyle ilgili bir konudur.

Yargı süreci dilerim ki en kısa zamanda ve en güzel şekilde sonuçlanır. Sonuçlanan ve ortaya çıkan durum karşısında da biz Almanya'daki Deniz Feneri davasının, Türkiye ile ilgisi ve bağlantısı olup olmadığını öğreneceğiz. Bunu gerçekten bekliyoruz. Kamuoyu da bekliyor. Bu olay sebebiyle bir yargı kararına ihtiyacımız var. Onun da en adil şekilde gerçekleştirilmesini ümit ediyoruz."

Zahid Akman ile ilgili sözlerinin daha sonra Akman tarafından farklı şekilde kamuoyuna yansıtıldığını belirten Arınç, kendisinin de daha sonra bu açıklamaya cevap verdiğini söyledi. Arınç, şöyle konuştu:

ZAHİD AKMAN'A İSTİFA ÇAĞRISI

"Ben daha önceki konuşmamı tekrarladım. Bu doğru olandır. Bir başkasının bunu başka türlü söylemesi veya tekzip etmesi, beni ilgilendirmez. Ben söylediğimin ne olduğunu biliyorum. Bunu tekrar açıklıkla ifade etmiş olayım. Dolayısıyla bu yargı süreci içinde RTÜK Başkanı konumunda bulunan Sayın Zahid Akman'ın benim söylediğim söz çerçevesinde belki ondan daha farklı olarak gelişen durum karşısında bir an önce kendisine yakışanı yapması lazım. Maalesef benim sözlerim karşısında bazı gazetelerde köşe yazarları, bazı televizyonlarda yorumcular, ya bilmiyorlar cehaletlerinden ya gafletinden olayı çarpıtmaya çalışıyorlar.

Bir defa Zahid Akman benim bürokratım değil. Atamasını ben yapmadım. Sayın Başbakan da yapmadı. Hükümetimiz de yapmadı. Dolayısıyla gerektiği zaman onu görevden almak, imkanına sahip değilim. Sayın CHP milletvekilleri bunu bilmiyorlarsa şunu yapabilirler, bir kanun değişikliği ile 'RTÜK üyeliklerine Bakanlar Kurulu tarafından atama yapılması gerekir. Meclis atama yapmasın' diyorlarsa ben bunu saygıyla karşılarım. Bunun gereği yapılır. Ondan sonra da atamasını yaptığımız insanları gerektiğinde nasıl görevden alabileceğimizi herkes görmüş olur. RTÜK üyeliklerine seçim TBMM tarafından yapılmaktadır. Ne benim ne Sayın Başbakanın ne Akman ne de bir başkasını doğrudan görevden alması mümkün değildir.

GÖREVDEN ALMA YETKİM YOK

Bülent Arınç, RTÜK Başkanı Zahid Akman'ı doğrudan görevden alamayacakları ortadayken, hala bu konunun istismar edildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Hala bunun istismarını yaparak 'hala bir bürokratı bile görevden almayan Başbakan Yardımcısının kendisi istifa etsin' diyorlar. Bu kadar sulu, bu kadar temelsiz, bu kadar yanlış, saçma sapan bir şey de olamaz. Bana o yetkiyi verin, ne yapacağımı size göstereyim. Öyle bir yetkim yok. Ben sadece yargı sürecinde etik olarak Sayın Akman'a ne yapması gerektiğini söyledim."

Bu haber toplam 896 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri