Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arınç: CHP AŞK GEMİSİNE DÖNDÜ

12.08.2010 13:57
NTV canlı yayınına katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Deniz Baykal ve Akif Hamzaçebi'yi anmadan edemedi.

NTV canlı yayınına katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Deniz Baykal ve Akif Hamzaçebi'yi anmadan edemedi.

Referandum, terör süreci, meydanlarda sertleşen söylemlerin konuşulduğu programda Bülent Arınç Deniz Baykal ve Akif Hamzaçebi'ye ait olduğu ileri sürülen iki ayrı kaset olayını hatırlattı. Arınç, 'Video kasetler ortaya çıkıyor. Ne bu kardeşim her gün bir video ortaya çıkıyor. Aşk gemisi mi bu.' dedi.

İşte Canlı yayında sorulan sorulara Arınç'ın verdiği yanıtlar:
Şimdi bir çok konuda kriz yaşandığı iddia ediliyor. İşte HSYK'da kriz var değerlendirmeleri yapılıyor. Ama ortada bir kriz falan yok. Hükümetin kurumlarla kriz yaşadığı iddiaları doğru değildir.

Terfilerle ilgili YAŞ kararları yargıya kapalıdır ama görevden alma ve ordu ile ilişkinin kesilmesi konumunda yargı yolu açık. Sadece YAŞ ve HSYK kararlarına yargı yolunun açılmasını bir devrim olarak görüyorum.

Biz YAŞ kararlarını merak ederdik ne de gazetelerde çarşaf çarşaf yazılar çıkardı.

YAŞ bitti ama atamalar bitmedi?

TSK personel kanunu diye bir kanun var. Burada atamalar tek tek anlatılıyor. Bütün bu atamalarda son sözü söyleyecek isim yürütme varken bu yöndeki tartışmaları lüzumsuz buluyorum. Başbakan ve Cumhurbaşkanının görüşleri neden birileri rahatsız ediyor.

YAŞ bitti iktidar asker ilişkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Genelkurmay Başkanı'nın bu konularda bir açıklaması oldu mu? Hayır.. Olmaması daha doğal. TSK ile hükümet arasındaki ilişki rutin olarak görüyorum. Çok önemsememek gerekir diye düşünüyorum. Olaylar kendi mecarasında cereyan etmiştir.

YAŞ sırasında yaşanan ilginç bir gelişme de 102 Balyoz sanığının yakalama kararlarının kaldırılması?

Bence olayın yargı ile ilgili boyutu var. Bunlar yargısal işlem. Arka planda yaşananlar daha dehşet verici. 102 isim arasında biri para çekmek için ordudan ayrıldığı zaman yakalandı. Hatta birisi de içişleri bakanıyla şehit cenazesine katılıyor. Hakim ve savcılara tutuklayın diyen bir hükümet yok. Mahkemeler başkan ve üyelerden oluşuyor. Yargı bizden onlardan diye ayrılmışsa ortada bir sıkıntı var. Zorla izne çıkarılan isim yerine izindeki adam çağrılıyor ve sonra tahliye kararı veriyorlar. Yargı hem bağımsız hem de tarafsız olmalı. 102 kişiyle ilgili mahkemelerin farklı kararları yargı açısından üzüntü verici.

Böyle bir olayı planlayanlar serbest ama biz mi suçluyuz diyenlerin feryadına kulak vermek lazım. Suç olduğu iddia edilen unsurların asıl sorumluları cezalandırılmıyorsa bu insanların feryatlarına kulak vermek gerekiyor.

Baykal'ın her konuşmasında Silivri'nin avukatlığını üstlenmesi gına getirmişti.

Siyasetteki sertleşme ne kadar sürer mi?

Referandum mitingleriyle il il gezmek Kılıçdaroğlu'yla başladı. Kılıçdaroğlu bizden 1 ay önce meydanlara çıktı. Ben bir kez elimle bir hareket ettim ama artık dünyayı başımıza yıktılar. Bizi hırsızlıkla, vatan satmakla suçlanıyoruz. Bunu Kılıçdaroğlu'nun yapmaması lazım.

Ben Leman ve Penguen dergilerine saygı duyuyorum. Hatta benimle ilgili çalışmaları gayet düzeyli. Geçmişte Başbakan'a bu dergileri ziyaret etmeliyiz değerlendirmesinde bulunan bir isim.

Video kasetler ortaya çıkıyor. Ne bu kardeşim her gün bir video ortaya çıkıyor. Aşk gemisi mi bu. Bir siyasetçi biraz daha dikkatli olmaz mı?


Referandum yaklaşıyor.. Anketler yapılıyor. Sizin elinizde partinizin yaptığı bir anket var mı?
Hayır.. Ben partimin böyle bir anketinden haberim yok. Ben eski tahminimden vazgeçmiyorum. Bunun bir delili de muhalefet partilerinin bu paketin ne getirip ne götürdüğünü bilmiyorlar. anlamlı bir fark olmalı. Yüzde 51 olmalı. Ama en az 10 puanlık bir açık olmalı.


Terör ve şiddet olayları:

Demokratik Toplum Kongresi ve Ramazan nedeniyle bir eylemsizlik kararı aldıklarını söylüyorlar. Halka korku yaratacak bir tavır içerisinde olmak doğru değil. Her şeye rağmen ister silah bırakıyoruz desinler biz her şeye karşı hazırlıklı olacağız. BDP'nin iki taraflı ateşkes çağrısı yanlış bir ifade.

Genel seçimler gelecek yıl 22 Temmuz tarihinde yapılacak. Seçimi geciktirmek değil ama erkene almak mümkün. Seçim Mart-Nisan aylarında yapılabilir mi? Bunu seçime yaklaştığında görebiliriz. Bana göre erkene alınabilir.

AKP'den istifa edip MHP'ye geçen Zekai Özcan arkadaşımız anayasa değişikliğinin mecliste görüşüldüğü zaman  evet oyu verdiğini söyledi. Şimdi pakete Hayır oyu vermek için MHP'ye geçtiğine inanmıyorum.

 

Bu haber toplam 1168 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri