Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arınç'ın Gülen ile ilgili mazisi

19.10.2009 00:40
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'de yurtlarda, okullarda güzel insanların yetiştirildiğini belirterek...
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kurşunluhan Öğrenci Yurdu Pilav Günü'ne katıldı. Törene Vali Celalettin Güvenç, İl Emniyet Müdürü Adem Aydemir, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Ersöz, İl Müftüsü Namık Hisar, AK Parti İl Başkanı Abdurrahim Arslan, Kurşunlu Han'ın ilk müdürlerinden İlhan İşbilen, daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Önceki yıllara göre daha kapsamlı ve kalabalık geçen pilav gününde yurdun ilk öğrencilerinden Ahmet Güney, merhum Güçar Atak adına oğlu Metin Atak ve ilk yurt müdürlerinden merhum Harun Güzel adına yakını Hüseyin Şahin'e vefa ödülü verdi. Törende, eski öğrencilere de plaket verildi.

Etkinlikler kapsamında şiir dinletisi yapıldı, sinevizyon gösterisi sunuldu, yurt müdürlerinden Hüseyin Şengül, Azerbaycan'da yaşayan eski öğrencisi Abdullah Tosun'un mektubunu okudu. Pilav gününde eski öğrenciler anılarını anlattı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa ve Kurşunluhan ile ilgili anılarını anlatan iş adamı İlhan İşbilen'e, İşbilen de Bülent Arınç'a plaket verdi. Arınç, yaptığı konuşmada, pilav gününün her zamankinden daha coşkulu daha samimi geçtiğini söyledi. Etkinlikte konuşma yapanların anılarını anlatırken duygulandığını söyleyen Arınç, ''Bunun nedenini herkesin bilmesi mümkün değil. Kurşunluhan ve onun çevresinde yaşamazsanız bu güzel hareketin farkında olmayabilirsiniz. Bu Kurşunluhan'ın bereketidir, çok şükür ecdadın yadigarı olan bu güzel vakıf eserinde güzel öğrencilerimiz var. Onlara kucak açan manisanın insanı, esnafı var. Herbiri mezun oldukça burayı unutmuyor, daha çok destekliyor, dünyanın neresinde olursa olsun birbirlerini arıyor.'' dedi.

Kurşunluhan çevresinde bir sevgi çemberi meydana getirildiğini söyleyen Arınç, şöyle devam etti: "Bir partinin il başkanıydım. Hocaefendi buraya geldi. Manisa partizan siyasetçilik yapılan bir yer düşüncesiyle kendimi sakınıyorum. Hocaefendi'nin yanında durmuyorum ama Hatuniye'de vaaz verirken onu dinledikçe büyük mutluluk duyuyorum. Çok üzüldüğüm bir olay oldu o tarihlerde. Manisa'da bizden büyük ağabeylerimiz kucak açmadılar, el tutmadılar ve Hocaefendiyi yalnız bıraktılar. Adeta biz ve arkadaşlarımız mecbur kaldık ilgilenmeye. Hocaefendi ve o hizmet hiç birimizin aklının almayacağı kadar büyüdü. Nasıl dünyanın her yerinde Türk okulları açılıyor ve buralarda da çok güzel eğitim yapılıyor. Türkçeyi şiirle şarkıyla folklorla söylüyor.''

Türkiye'de yurtlarda, okullarda güzel insanların yetiştirildiğini kaydeden Arınç, ''Özel okullarımız, üniversitelerimiz var. Hepsi devletin koyduğu kurallar içinde başkalarından daha başarılı olmak için, uluslararası şampiyonalara daha çok katılmak için çalışıyorlar. İçlerinden henüz vatan haini çıkmadı eli silah taşıyan bir tane adam çıkmadı, hepsi bu milletin tertemiz evladı olarak yetişti. Yeni nesillere, yeni kuşaklara bu samimiyeti, bu dostluğu, bu arkadaşlığı aktarmamız lazım, insanlar günlük sevinçler içinde tatminler içinde daha çok hayatı seviyorlar.'' diye konuştu.

Öte yandan, Arınç, davetlilere bir de müjde verdi. Arınç, Kurşunlu Han öğrenci Yurdu'nun çatısının aslına uygun şekilde kurşun dökülerek onarılacağını ve Han'ın etrafındaki tarihi doku içerisinde bulunan dükkanların boşaltılarak restorasyona dahil edileceğini müjdeledi. Arınç, tarihi binanın yine yurt olarak hizmet vereceğini sözlerine ekledi
Bu haber toplam 1644 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri