Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arınç: İslam dünyasının birliğini arzuluyoruz

02 Ocak 2009 / 18:54
TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, ''Bütün sıkıntılara karşı İslam dünyasının beraberliğini arzuluyoruz'' dedi.
Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını değerlendirdi. Arınç, yaşanan bütün sıkıntılara karşı İslam dünyasının beraberliğini arzu ettiklerini söyledi.

Arınç, Gaziantep'te Karataş bölgesinde hayırsever iş adamı Mehmet Tahmazoğlu tarafından yaptırılan Mehmet Ali Tahmazoğlu Camisi'nin açılışında yaptığı konuşmada, İslam dünyasında iş birliği istediğini belirtti.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarını değerlendiren Bülent Arınç, şunları söyledi:

''Gönlümüz, Filistin'de ve bütün İslam coğrafyasında acı ve ızdırap içinde olan müminlerle birlikte. Filistinli kardeşlerimize, Allah'tan sabır diliyorum. Acı ve ızdıraplarının bir an önce sona ermesini diliyorum. Bütün dünyada bu sıkıntıları çekenler var. Kan ve gözyaşı içinde yarınından emin olmayan ve büyük bir sıkıntı içinde olan kardeşlerimiz var. İnşallah onlar da huzur içinde hayatlarını devam ettirirler.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bölgedeki ülkeleri ziyaret ederek çözüm bulunması yönünde çaba gösterdiğine dikkati çeken Arınç, ''Bütün bu sıkıntılara karşı tüm insanlık, ama şüphesiz bu ızdırabı en çok hisseden İslam dünyasının beraberliğini arzu ediyoruz'' dedi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez de konuşmasında, Türklerin, ''camiyi, mabedi ve ezanı'' yeryüzünde İstiklal Marşı'na yerleştirmiş nadir bir millet olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Görmez, ''Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı'nda olduğu gibi camiye, mabede ve ezana bağlılığı, bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün sembolleri olduğunu ne güzel ifade ediyor. Birlik ve beraberliğimizin tapuları da olan mabet ve camilerimizde birbirimizi sevmeyi, omuz omuza vermeyi, gönüllülerimizi ve ruhlarımızı birleştirmeyi öğreniriz'' diye konuştu.

Türklerin sadece kendi mabetlerine değil başka milletlerin mabetlerine de saygı gösterdiğini vurgulayan Prof. Dr. Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yurt dışında da camiler yaptırdığın belirtti.

Konuşmaların ardından, Arınç, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Mehmet Sarı, Halil Mazıcıoğlu ve Özlem Müftüoğlu, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ve Mehmet Tahmazoğlu caminin açılışını yaptı.

Arınç, namazın ardından camiden ayrılırken kendisini bekleyen çocuklara çikolata dağıttı.


Kaynak: AA

Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri