Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arınç ne istiyor?

23 Temmuz 2008 / 16:46
Kapatma davasında son yorumlar. Partinin ağır isimlerinden Arınç, karar hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.
Bülent Arınç Anayasa Mahkemesi'nden olumsuz bir karar beklemiyor. Kararı büyük bir güvenle beklediklerini belirten eski Meclis Başkanı, özgürlükler ve demokratikleşme yolunda bir karar çıkacağını iddia etti.

Arınç, AK Parti Manisa İl Binasında, Manisa Belediye Başkanı Bülent Kar ve AK Parti İl Başkanı Dursun Ali Yıldız ile düzenlediği basın toplantısında, dört günlük ilçe gezilerini değerlendirdi ve AK Parti ile ilgili kapatma davasıyla ilgili sürece ilişkin görüşlerini açıkladı.

Anayasa Mahkemesinin 11 üyesinin dava hakkında karar vermek üzere toplantı yapacağını, pazartesi günü bu sürecin başlayacağını anımsatan Arınç, şöyle dedi:

YARGIYA GÜVENİYORUZ

''Umarız ki birkaç gün içerisinde, belki de aynı gün içerisinde bu karar verilebilir. Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın açıkladığı şekliyle yargı süreci normal biçimde devam ediyor. Hızlandırılmış olarak devam ediyor. DTP hakkında açılan dava, parti yöneticilerinin talepleriyle eylül, ekim aylarına ertelendi. Ama biz, bize tanınan sürelerin yarı miktarını kullandık. 30 gün içinde verilmesi gereken cevabı hemen verdik. Bu bizim kendimize olan güvenimizi gösterir. Yargıya olan güvenimizi gösterir.

İÇTİHAT NİTELİĞİNDE OLACAK

Anayasa Mahkemesi üyeleri toplanacaklar, kararlarını verecekler ve ümit ediyorum ki bu karar Türkiye'yi rahatlatacak olan bir karardır. Türkiye'de özgürlüklerin ve demokratikleşmenin hangi noktaya geldiğini gösteren bir karar olacaktır. Artık bir partinin suçlanabilmesi için gazete kupürlerinin yeterli olmadığını, somut deliller olmadıkça bir suçun işlenmesi, odak haline gelmiş olmadıkça, fikir özgürlüğünün sınırları içerisinde, yasama faaliyetlerini sınırları içerisinde kaldıkça bir partinin kapatılmadığını gösterecek, önemli bir içtihat niteliğinde olacaktır. Anayasa Mahkemesinin vereceği kararı hepimiz büyük bir güvenle bekliyoruz.''
Kaynak:
Bu haber toplam 844 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri