Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arınç'ı Hayrete Düşüren Ne?

09.11.2009 23:49
Arınç, TBMM Genel Kurulundaki ''Demokratik Açılım'' görüşmesi ile ilgili soruları cevaplandırdı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Madem Meclis çalışıyor, Meclis gündemine de hakim böyle bir gündem içinde 'Demokratik Açılım konusunun görüşülmesi yanlıştır' diyecek bir insana ben hayretle bakıyorum'' dedi.

 

 

AK Parti Genel Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, yarın TBMM Genel Kurulundaki ''Demokratik Açılım'' görüşmesi ile ilgili bir soru üzerine ''Bugün Merkez Yürütme Kurulunda sanıyorum ki öncelikli konu bu olması lazım. Ben artık Merkez Yürütme Kurulu üyesi değilim, ama davet aldım. Herhalde toplantının bir kısmına katılacağım. Yarınki toplantıda Sayın İçişleri Bakanımız mı, yoksa görevlendirilecek başka bir arkadaş mı konuşacak inanın bilmiyorum, ama ne konuşulacağını az çok biliyorum'' diye konuştu.

Yarınki görüşmede neler konuşulacağının sorulması üzerine Arınç, sabırla beklenilmesi gerektiğini, yarın Meclis'i bütün Türkiye'nin yakından takip edeceğini söyledi.

 

Bir gazetecinin ''Cumhurbaşkanı'nın görüşmeye gelmesi söz konusu olabilir mi?'' şeklindeki sorusu üzerine bunu sanmadığını belirten Arınç, Cumhurbaşkanı'nın bugüne kadar hiçbir genel görüşmeye gelmediğini hatırlattı.

 

Arınç, muhalefetin görüşmenin 10 Kasımda yapılmasına itirazları olduğu ve görüşmenin yarın yapılmamasını isteyecekleri belirtilerek görüşlerinin sorulması üzerine de şunları söyledi:

 

''Böyle bir şey yaparsa CHP çok yanlış yapar. Meclis'in zamanından çalmak için zaten çalışma günlerinin her birisinde bir grup önerisi getiriyorlar, üzerinde saatlerce konuşuyorlar. Borçlar Kanunu neredeyse 1.5 ay oldu hala ikinci bölümü tamamlanamadı. Bu adetlerini yerine getireceklerse yarın da böyle bir gerekçeyle bunu yapabilirler, ama yarın mesai günü. Salı, çarşamba, perşembe günleri Meclis toplandığında da salı günü denetim günü. Genel görüşmede denetim konularından bir tanesidir dolayısıyla 10 Kasımda böyle bir konunun gündeme gelmesi önceden planlanmış, düşünülmüş bir olay değildir, ama Ekim ayında yapılması gerekli böyle bir toplantının Ekim ayında belli sebeplerle yapılamayınca Kasım ayının ilk denetim gününde yapılması uygun görüldü.

 

Büyük Atatürk'ü 10 Kasım 1938'den bu yana hepimiz özlemle anıyoruz, ona karşı bağlılığımızı, onun ilkelerine karşı durumumuzu tekrar gözden geçiriyoruz, söylüyoruz, inandıklarımızı ifade ediyoruz, ama yarın böyle bir konu Meclis'te gündeme gelmeseydi Meclis yine saat 15.00'te açılacaktı yine 3 tane milletvekili konuşma yapacaktı ondan sonra da belki herkesin çok iyi bildiği konular üzerine konuşmalar yapılacaktı. Madem Meclis çalışıyor, Meclis gündemine de hakim böyle bir gündem içinde 'Demokratik Açılım konusunun görüşülmesi yanlıştır' diyecek bir insana ben hayretle bakıyorum. Bu çok istismar edilmiş bir konudur. Bir ana muhalefet partisine doğrusu yakışmaz. Mesai günlerinden birisindeyiz, Meclis'in çalışma günlerinden birisindeyiz ve Türkiye'nin aylardan beri yakinen takip ettiği bir konuda Meclis bilgilendirilecek. 'Bu bugün olmasın da filan gün olsun' demek çok yanlış bir şey umarım bunu yapmazlar.''

 

 

Bu haber toplam 1092 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri