Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arınç'tan darbe planı itirafı

06.08.2009 12:54
Gündemde Kürt açılımı var. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç merak edilen sorulara cevap veriyor
Bülent Arınç, Hilmi Özkök'ün bahsettiği darbe planlarından o dönemde haberi olduğunu, ancak Türkiye'nin karışmaması adına dışarıya söylemediklerini açıkladı.

Kürt açılımı konusunda Baykal'a tepki gösteren Arınç, CHP'nin konuyla ilgili geçmişte hazırladığı politikaları görmemezlikten gelmekle suçladı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç NTV'de Murat Akgün'ün canlı yayın konuğu oldu.

İşte Arınç'ın açıklamaları:

Böyle bir ağır konuşmayı Baykal'dan beklemezdim. Ben görüşmeyi olumlu buluyorum. Demokrasini unsurları siyasi partilerdir. Bunlar halktan oy alırlar.

Konuşmalarını beğenmiyor olabilirsiniz ama meşru bir partidir. Halkın seçtiği partilere saygı göstermek zorundayız. İtirazları Anayasa kapsamında yanlış buluyorum.

Sayın Baykal fevkalade yanlış yapmıştır.

İhanet olarak vasıflandırdı bu yanlıştır. 12 kötü adam ilan etti bu da yanlıştır. Peşin hükümlerle yaftalamanın yanlış olduğunu düşünüyorum.

Ben de beklediğimi bulamadım. Bir şekilde DTP ile görüşmek istemediğini ifade ediyor. Ne düşündüğünü açık bir şekilde ifade etmiyor.

Sorunun varlığını inkar etmiyor ama çözümü kosununda geçmişte düşündü. Bugün sahip çıkmıyorlar. AK Parti'nin yaptıklarına peşin karşı çıkarak kilitliyorlar.

Muhalefetin dayanılmaz kolaylığını seçiyor. Baykal ne düşünüyor biz bilmiyoruz.

Bu bir Türkiye projesidir. Sadece AK Parti iktidarı başaramaz. Sorumluluk bizde. Siyasi mutabakata ihtiyaç var. CHP önemli bir siyasi kuruluştur. Ana muhalefet olarak ilk adımı aslında CHP atmalı. Düşüncelerini ifade edenlere de sıcak bakmıyorlar.

Bahçeli'yi Baykal'dan bir adım önde görürüm. Bahçeli döneminde 37 Anayasa değişikliği yapıldı. Ancak Hassasiyetleri var. MHP de DTP de dahil her partiyle konuşacağız.

CHP'nin ve MHP'nin siyasi amacı bu projeyle iktidarı başarısız kılmak ve 2011 seçimlerinde başarılı olmak.

Biz bu riski göz önüne alıyoruz. Başarılı olursak her parti tüm ülke kazanacak. Yılın son üç ayında daha somut adımlar atılacak.

Terörle mücadelede kararlılık devam edecek. Biz insana yönelik projelerle yola çıkmak istiyoruz. Hepimiz elimizi taşın altına sokmalıyız.

ERGENEKON

İddianamenin mahkemece kabul edilmesi gerekiyor. İsimleri tanıyoruz. Önemli olan yargılama sürecinin mükemmel şekilde sürmesi.. Çok önemli iddia.. Umarım yargılama sonunda beraat ederler. Suçları sabit görülüp mahkum edilirse Türkiye korkularından kurtulup yoluna devam eder.

HABERİM VARDI

Darbe planlarıyla ilgili Sayın Özkök ile hiç konuşmadık. Ama benim de o niyetlerden şahsen haberim vardı. Bunları hiç dışarı söylemedik. Türkiye karışabilirdi. Duyduğumuzu Başbakan ile paylaştık. Duyunca sadece üzüldüm.

ALİ SUAT ERTOSUN'UN İKİ YANLIŞI

Ali Suat Ertosun benim yakından tanıdığım bir isim. Ergenekon sanığı ile görüşmesini normal görüyor, bu yanlıştır. Bırakın mesai arkadaşı olmayı gülümser fotoğraflar vermemesi lazım.Kent Otel toplantılarında tarımdan bahsettik diyor. Tarımla ilgili konuştuğunuzu nereden bileceğim. HSYK'nın itibarını zedelemiştir. HSYK aslında yargı reformu konusudur.

Bu haber toplam 1666 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri