Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arkasında tartışmalar bırakarak gitti

21 Ocak 2009 / 16:31
Uludağ'da snowboard yaparken kaybolan ve donarak hayatını kaybeden üniversite öğrencisinin ölüme gitmeden önce kameralar tarafından görüntülendiği ortaya çıktı.

Snowboardını alıp ödeme yapan ve Oteller Bölgesi'nin merkezinde kayağını deneyen Bilkent Üniversitesi Turizm Bölümü öğrencisi 20 yaşındaki Ümit Özgen, sempatik hareketleriyle dikkat çekiyor. Ümit Özgen'i kaybolduğu sisli pistte ve ormanda arama çalışmalarına katılan Tarkan Soyak, "Uludağ'daki işletmeciler 7, jandarma 4 kar motoruyla arama çalışmalarına katıldık. Basmadık alan bırakmadık. Kaybolan genç sığındığı kulübede beklemediği ve onu telefonla sürekli arayan arkadaşları yanlış yönlendirdiği için hayatını kaybetti" dedi.

Donarak ölen kayakçının ölümünden önceki son görüntüleri İhlas Haber Ajansı buldu. Oteller Bölgesi'nde kiraladığı snowboardla ölüme giden Ümit Özgen, sempatik hareketleriyle dikkat çekiyor. Üzerinde yeşil ve kırmızı renkte kar kıyafetleri bulunan bereli Ümit Özgen, bir süre kayak evindeki görevlilerle sohbet etti. Daha sonra ödemeyi kredi kartıyla yapan Özgen, kayağını alıp dışarıda denemeyi de ihmal etmedi. Oteller Bölgesi'nin merkezinde saat 11.00 sıralarında deneme yapan Özgen, daha sonra çıktığı pistte 12.00 sıralarında kaybolmuştu.

Özgen 'i arama jandarma ile birlikte arama çalışmalarına katılan turizm işletmecisi Tarkan Soyak, "4 adet jandarmaya ait 11 adet de işletmecilere ait kar motoru vardı. Dağın her yerini karış karış aradık. Kayağın izlerini takip etmeye başladık. Ormanın içine doğru gitmiş. Ters istikamete gitmiş. Yoğun sisten dolayı burnumuzu bile göremiyorduk. Akşam 21 sıralarında hava açıldı. Snowboardu bulduk. Daha sonra beklemesini söylediğimiz kulübeye ulaştık. Ancak o beklemediği için böyle bir olay başına geldi. Kimse jandarmayı suçlayamaz. Oraya gidip görsünler. Karda adım adım dolaştık. Basılmadık yerin olmadığını görecekler. Onu sürekli telefonla arayan arkadaşları yanlış yönlendirmişler. Bize söylenen iki ana noktayı bulduk" diye konuştu.

kullan

ULAŞTIRMA BAKANI BİNALİ YILDIRIM: HERHANGİ BİR SİNYALİN NEREDEN ALINDIĞININ BİLGİSİ OPERATÖR TARAFINDAN İLGİLİ MAKAMLARA İLETİLİR

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Uludağ'da üniversiteli Ümit Özgen'in kaybolduktan sonra donarak hayatını kaybetmesi olayına ilişkin, "Herhangi bir sinyalin nereden alındığının bilgisi operatör tarafından ilgili makamlara iletilir. İlgili makamlar bu talebi değerlendirip gereken işlemler neyse, onu yapar. Bilgi İletişim ve Teknolojileri Kurumu'na konuyla ilgili intikal eden bir başvuru yok" dedi. Bakan Yıldırım, Ümit Özgen'in hayatının kurtarılamamış olmasının herkesi derinden üzdüğünü ifade etti.

Ulaştırma Bakan Binali Yıldırım, İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) düzenlenen karayolu taşımacılığı bilgilendirme toplantısının ardından, basın mensuplarının Uludağ'da üniversiteli bir gencin donarak hayatını kaybetmesi olayına ilişkin sorularını yanıtladı.

Olayda cep telefonu operatörünün yer tespiti yapmasına rağmen bunu jandarmaya bildirmediği ve operatörün bu konudaki yasal yetkinin Bilgi İletişim ve Teknolojileri Kurumu'na bağlı Telekominikasyon İletişim Başkanlığı'na ait olduğu yönündeki açıklamasını değerlendiren Bakan Binali Yıldırım, şunları söyledi: "Böyle bir iddia ortadaysa bu araştırılacak ve gerçek ortaya çıkacak. Ben usül nedir onu söyleyeyim. Usül şudur. Herhangi bir sinyalin nereden alındığının bilgisi operatör tarafından ilgili makamlara iletilir. Bu talep üzerine iletilir. İlgili makamlar bu talebi değerlendirip gereken işlemler neyse, onu yapar. Jandarma ya da polise haber verir, polis oraya intikal eder ve bu sorun çözülür. Bilgi İletişim ve Teknolojileri Kurumu'na konuyla ilgili intikal eden bir başvuru yok. Dolayısıyla bunu biz tespit ettik. Başvuru olmadan takdir edersiniz ki, 65 milyon telefon var, 105 milyar dakika konuşma var. Hangi sinyalin önemli olduğunu takip etme imkanı ve yetkileri yok. Bunu olayla doğrudan ilgili olanların takip etmesi gerekir. Operatörün de en yakın kolluk kuvvetlerine haber vermesi gerekir veya Bilgi İletişim ve Teknolojileri Kurumu'na haber vermesi lazım. Buraya haber verilmemiş. Jandarmaya bu haber 14..00'da gitmiş ve o saatte de ulaşılmış. Ama maalesef kurtarılamamış.

Bakan Yıldırım, gencin kurtarılması için savcılıktan gereken iznin 4 saat kadar uzun bir sürede verildiğinin hatırlatılması ve bu konudaki kişisel görüşünün ne olduğunun sorulması üzerine ise şunları söyledi: "Kişisel görüşüm sonucu değiştirmiyor. Önemli olan o gencin hayatını kurtarabilmekti. Bunu başaramadık. Bu hepimizin üzüntüsüdür, kusur kimde olursa olsun. Yani "Bizde kusur yok, şu kurumun, bu kurumun göreviydi' demekle burada bir sorumluluk ortadan kalkmaz. Bu bir iddia, olay araştırılacaktır ve gerçekler ortaya çıkacaktır. Duyumlarla, iddialarla hüküm oluşturma bir acı olaya bir başka acı olayı da eklemekten başka bir işe yaramaz."

Uludağ’da meydana gelen kazayla ilgili Turkcell İletişim Hizmetleri de bir açıklama yaptı:

Kamuoyuna Duyuru:

Uludağ’da kaybolduktan sonra vefat eden Sayın Ümit Özgen'le ilgili gelişmeleri üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Öncelikle ailesine sabır, merhuma Allah’tan rahmet diliyoruz.

Özgen’in yerinin tespit edilmesiyle ilgili basında yer alan haberlere istinaden aşağıdaki bilgiyi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

Haberleşmenin gizliliğiyle ilgili 5397 sayılı yasa ve bu yasanın uygulama esaslarını düzenleyen yönetmelik hükümleri gereği telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin tespiti (arama, aranma, tarih, saat, yer bilgisi, vb.), dinlenmesi, sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi ve kayda alınması işlemleri, 23.07.2006 tarihinden itibaren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde faaliyete geçen Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından yürütülmektedir.

Böyle bir durumda vatandaşlar kolluk kuvvetlerine veya savcılığa müracaat ederek yasal prosedürü başlatabilirler. Savcılık gerekli talep ve belgeleri TİB’e göndererek sinyal takibinin TİB tarafından yapılmasını sağlamaktadır. Bu süreç operatörlerin dışında işletilmektedir ve operatörlerin müdahalesi yasalar gereğince mümkün değildir.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.


Kaynak:
Bu haber toplam 1442 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri