Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arsenikli olduğunu biliyormuş

23 Temmuz 2008 / 16:33
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, bile bile halka arsenikli su içirmiş. CHP'li Başkan'ın arsenik oranını halktan gizlediği ortaya çıktı..
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir'in özellikle kuyu sularında arsenik konsantrasyonunun yüksek olduğunu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun bunu bilmesine rağmen halktan gizlediğini savundu.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Nevzat Pakdil'in başkanlığında toplandı. Şehir içi şebe suyundaki kirlilik sorunuyla ilgili gündemdışı söz alan CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, Kızılırmak suyunu, "Çaktırmadan" Ankaralılara içirdiğini ileri sürdü.

Ayhan, Gökçek'in bu suda yapılan tahlillerin ortaya çıkmasının ardından, "Ciddi bir siyasi atraksiyon yaparak topu İzmir'e attığını" ve bu işten sıyrılmaya çalıştığını öne sürdü.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'nun konunun üzerine gittiğini, gerekli tedbirleri aldığını ve arsenik oranlarını düşürdüğünü savunan CHP'li Ayhan, Sağlık Bakanlığının bu sorunun çözümü konusundaki tavrını eleştirdi.

Gündemdışı konuşmaya yanıt veren Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu da içme sularıyla ilgili yönetmeliğin 3 yıl önce çıkartıldığını ve belediyelere bu yönetmelikteki standartları yerine getirmesi için 3 yıllık süre verildiğini anımsattı.

Eroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi dışındaki belediyelerin içme suyu tahlil sonuçlarını Sağlık Bakanlığına gönderdiğini ifade ederek, İzmir Büyükşehir Belediyesinin ise değerleri Sağlık Bakanlığından gizlediğini öne sürdü.

Kocaoğlu'nun son zamanlarda, "Bu su ne içilebilir, ne de içilemez" dediğini belirten Bakan Eroğlu, bunun üzerine Sağlık Bakanlığının İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde Çiğli, Karşıyaka, Bostanlı, Egekent-2 ve Bornova'da arsenik konsantrasyonlarıyla ilgili numune aldığını hatırlattı.

Güzelbahçe, Narlıdere ve şehir merkezindeki içme sularında bor konsantrasyonunun yüksek olduğunun belirlendiğini dile getiren Veysel Eroğlu, "Vatandaşı doğru bilgilendirmek lazım. İzmir'de özellikle kuyu sularında arsenik konsantrasyonu yüksektir. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı bunu biliyordu ama halktan gizledi" dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, Ankara'nın içme suyu ile ilgili gerekli denetimlerin yapıldığını da belirterek, "Şu anda Ankara'da İvedik'ten çıkan su daima standartları sağlayan değerdedir" diye konuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 864 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri