Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

27 Artçı Sarsıntı Kaydedildi

08.03.2010 09:56
Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede 27 artçı sarsıntı kaydedildi.

6.0 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMİN ARDINDAN 27 ARTÇI SARSINTI KAYDEDİLDİ

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünün internet sitesindeki verilere göre, saat 09.47'de merkez üssü Karakoçan ilçesi Başyurt beldesi olan 5.5 büyüklüğünde, 5 kilometre derinliğinde deprem kaydedildi.

Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede 27 artçı sarsıntı kaydedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünün verilerine göre, merkez üssü Elazığ'ın Karakoçan ilçesi olan ve saat 04.32'de meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki ilk depremin ardından bölgede büyüklüğü 2.5 ile 4.1 arasında değişen 27 artçı sarsıntı gerçekleşti.

TÜRK KIZILAYI, KRİZ MASASI OLUŞTURDU

Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından Türk Kızılayı'nın Ankara'daki Afet Operasyon Merkezi'nde kriz masası oluşturuldu. Bölgeye 20 kişilik afet müdahale ekibi ve yardım malzemesi gönderildi.

Türk Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, deprem haberinin ardından Türk Kızılayı Elazığ Bölge Afet Yönetim Merkezi, Erzurum Bölge Afet Yönetim Merkezi ve Muş şubesinden 20 afet müdahale uzmanını bölgeye gönderdi.

Afet müdahale ekibi ilk planda, 250 çadır, bin battaniye, 1 seyyar mutfak ve çok sayıda kumanya bölgeye ulaştırdı. Evlerinde hasar olan vatandaşlar için yeterli sayıda ''Mevlana Evi'' olarak adlandırılan çelik afet evlerinin de bölgeye ulaştırılması için çalışma başlatıldı.

Bölgede ortaya çıkabilecek kan ihtiyacının karşılanabilmesi için bölgeye yakın kan merkezleri alarm durumuna geçirildi.

Türk Kızılayı'nın Diyarbakır ve Malatya kan merkezlerinden bölgeye kan sevkıyatı için hazırlıklar tamamlandı. Bölgeye ulaşan afet müdahale ekibi yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine dağıtacak.

Ayrıca bölgeye gönderilen seyyar mutfaktan halka ve kurtarma çalışmalarına katılan görevlilere sıcak yemek dağıtımı yapılacak.

DİYARBAKIR'DAN 41 KİŞİLİK ARAMA KURTARMA EKİBİ DEPREM BÖLGESİNE GİTTİ

Diyarbakır Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğünden 41 kişilik ekip deprem bölgesine gönderildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Diyarbakır Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğünden 41 kişilik ekip, merkez üssü Elazığ'ın Karakoçan ilçesinin Başyurt beldesi olan 6.0 büyüklüğündeki depremin hemen ardından arama ve kurtarma çalışmalarına katılmak üzere 8 araçla Diyarbakır'dan deprem bölgesine gitti.

41 kişilik ekibin deprem bölgesinde arama ve kurtarma çalışmalarına başladığı belirtildi.

Bu haber toplam 1202 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri