Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Artık Bitti Denilmişti

24.03.2009 08:40
Son bir kaç yıldır yaşanan kuraklık ve atık sular yüzünden kuruma sinyalleri vermeye başlayan Tuz Gölü için sevindirci gelişme yaşanırken, flamingoların kurtarılması için de kollar sıvandı.
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan atık su arıtma tesisi, bir taraftan ovaya temiz su verirken diğer taraftan Türkiye'nin tuz ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Tuz Gölü'nü kirlenmekten kurtaracak. Tesis, günde 200 bin metreküp kirli suyu işleyerek kullanabilir duruma getirecek.

Her yıl başta Konya olmak üzere Kulu, Cihanbeyli, Şereflikoçhisar ilçeleri ile Aksaray'ın kirli su atıkları göle akıyordu. Gölü kirlilik tehdidinden kurtarmak için 20 yıl önce gündeme getirilen Konya Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandı. Resmi açılışı henüz yapılmayan tesis, kirli suyu arıtıp, temiz su vermeye başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in verdiği bilgiye göre, yaklaşık 50 milyon dolara mal olan tesis yılda 50 milyon metreküp atık su arıtma kapasitesine sahip olacak. Tesisten çıkacak çamur, havasız çürütme sonucu gübre haline getirilecek. Bu gübreler de çoraklaşmanın yoğun olduğu bölgelerde kullanılabilecek.

Flamingolar da kurtulacak

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın resmi rakamlarına göre, bugüne kadar Tuz Gölü'ne yılda bin 944 ton deterjan, 90 bin ton yağ ve gres, bin 500 ton organik madde, 276 ton cıva ile yüksek oranda kurşun gibi ağır metaller aktı. Göldeki kirlilik en çok doğal hayatı vurdu. Dünyanın en büyük flamingo kolonisini Türkiye'ye çeken tuzlu su karideslerini tehdit eder hale geldi.

Arıtma tesisi sayesinde Tuz Gölü'ne küsen flamingoların yeniden bölgeye dönmesi bekleniyor. Kulu Kaymakamı Erkaya Yırık, bir zamanlar sayıları yüz binleri bulan flamingoların sayısının parmakla sayılabilecek kadar azaldığına dikkat çekti. Tuz Gölü havzasındaki hayvancılık, tarım ve tuz üretiminden yaklaşık 900 milyon dolar gelir elde ediliyor. Sadece tuz üretimiyle ülke ekonomisine yılda yaklaşık 500 milyon dolar katkı sağlanıyor. Havzada hayvancılıktan yılda 182 milyon dolar gelir elde edilirken, 52 bin hektar alanda yapılan sulu tarımdan da yaklaşık 130 milyon dolar kazanç sağlanıyor
Bu haber toplam 1400 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri