Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ASAM'da Toplu İstifa

24 Ekim 2008 / 13:35
TSK'yla içli dışlı olan Strateji Kuruluşu ASAM'da toplu istifa depremi yaşandı. Ülker'in sponsorluğundaki ASAM'da neler oluyor?
Türkiye'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) yönetim kurulunun toplu istifasıyla sarsıldı.

Org. İlker Başbuğ'un tüm strateji kuruluşlarına kucak açması ve belli başlılarını karargahta kabul ederek görüşmesi, ASAM'da küçük çaplı sarsındı yaratmıştı.

Bugüne kadar TSK'yla direkt ilişki kurabilen tek Strateji Kuruluşu olan ASAM'ın geri kaldığı ve Org. Başbuğ'un yeni dönem stratejisine uymayacağı iddia ediliyordu.

PAŞALAR İSTİFA ETTİ

Başkan emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu ile emekli Orgeneral Edip Başer'in de aralarında bulunduğu yönetim kurulu toplu şekilde görevden ayrıldı. Loğoğlu, ayrılış gerekçesini şöyle açıkladı: "Kurumsal bir gelişme oldu. Yeni bir sayfa açma zamanı geldi. ASAM güzide bir kuruluş olarak yoluna devam edecek."

Loğoğlu ve yönetimin topyekûn ayrıldığı kurumun yeni bir yapılanmaya gideceği öğrenildi. Avrasya-Bir Vakfı'nın bünyesinde olan merkez, ayrı bir vakıf olarak yeniden kurulacak. Bundan sonra sadece strateji çalışması yapacak.

28 Şubat sürecinde Ülker Grubu'nun finansörlüğünde kurulan ASAM, yaptığı stratejik araştırmalar ve bünyesinde görev yapan isimlerle dikkat çekiyor. Kurucu başkan olan Prof. Dr. Ümit Özdağ görevi şu anda MHP milletvekili olan Prof. Dr. Gündüz Aktan'a bırakmıştı. Aktan'ın ardından koltuğa Faruk Loğoğlu oturdu.

ASAM, TSK'yla içli dışlı olan bir strateji kuruluşu. ASAM'ın bu durumu ve Ülker'le arasındaki ilişkiler sürekli tartışma konusu oluyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 1568 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri