Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ASELSAN'DAN SÜPER SİLAH

11 Şubat 2009 / 00:48
Aselsan sonzamanlarda geliştirdiği ve ürettiği silahlarla TSK' nin dışa bağımlılığını azaltıyor.
Başta terörle mücadele olmak üzere; kara, hava ve denizde kullanılabilen, keşif ve gözetleme sistemleri insansız araçta dışa bağımlılığı bitirecek.


Savunma sanayiinde insansız sistemlerin yeri ve önemini dikkate alan Aselsan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyacı doğrultusunda çok önemli buluşlara imza attı. Başta terörle mücadele ve asimetrik savaş şartları olmak üzere keşif-gözetleme-istihbarat, savunma, lojistik destek görevlerinde her türlü şartta çalışabilen insansız sistem çalışmasında büyük mesafe kaydetti. İnsansız sistemlerin, askeri personel için rutin, zor ve tehlikeli görevlerde, korkma, çekinme, yorulma gibi unsurları bertaraf etmesi sebebiyle her geçen gün cazip hale geldiği belirtiliyor.

DIŞA BAĞIMLILIK BİTİYOR

İnsansız sistemler konusunda da TSK’nın dışa bağımlılığını en aza indirmeyi hedefleyen Aselsan’ın üzerinde çalıştığı insansız sistemlerin ortak özelliğini ise, uzaktan kontrol edilebilmeleri, kendi başına karar verebilmeleri, uygulama yeteneğine sahip olabilmeleri ile her şarta göre, değişik ebatlarda üretilebilmeleri oluşturuyor. Bu araçlar, karada kontrol için “İzci”, savaş aracı “Gezgin”, havada “Balonlu Keşif Gözetleme Sistem” ile denizde “Denizci Sualtı” ve “Denizci Suüstü insansız Araçlar” olarak sıralanıyor.

Karada, denizde ve havada karar veriyor

Aselsan’ın üzerinde çalıştığı insansız araçlardan İnsansız Kara Aracı İzci, hedef noktaya ulaştığında üzerinde yer alan faydalı yükleri komuta merkezine aktarıyor, kumandalı ya da otonom olarak kendi başına hareket ediyor. Gece ve gündüz çevre düzenlemesi yapıyor. Diğer insansız araç Gezgin, uzak mesafeden savunma ve gözetleme yapılabiliyor. Kaşif Balonlu Keşif Gözetleme Sistemi, yere sabitlenen balon üzerine yerleştirilmiş sistemle insan ve hareket tespitini mümkün kılacak. Böylece karakol gibi yerleşik alanlarda izleme yapıp diğer sistemlere iletebilecek. Denizci Sualtı ve Suüstü araçlar ise Türk karasuları, limanları ile kritik tesislerin emniyetini sağlayacak.
Kaynak:
Bu haber toplam 23714 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri