Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aşı Konusunu sulandıranlara tepki

06.11.2009 14:09
Sağlık-Sen : “Aşı, siyaset ve medyanın polemik konusu olmamalı”

 Domuz gribi aşısına yönelik toplumda kafa karışıklığına neden olan tartışmaların, bilimsel gerçekleri gölgede bıraktığını düşünen  Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikası,  siyaset ve medya kurumlarına, aşı konusundaki tartışmalara daha duyarlı yaklaşmaları çağrısında bulundu.

Sağlık-Sen Bilimsel Danışma Kurulu domuz gribi salgını ve aşı konusunda yaşanan tartışmaları değerlendiren bir rapor hazırladı. Raporun sonuçlarını kamuoyuna açıklayan Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, “salgının seyri ve ölüm vakaları göz önünde bulundurulduğunda başta sağlık çalışanları olmak üzere risk grubunda yer alan toplum kesimlerinin ciddi tehdit altında olduğu görülmektedir. Aşı, siyaset ve medyanın polemik konusu olmaya devam ederse,  yapılan tartışmalar muhtemel ölüm vakalarının nedeni haline dönüşecektir” dedi.

HALKIN TERCİHİNİ ETKİLEMEYİN

Kaçar, toplumun önünde olan insanların yaptıkları açıklamalara dikkat etmeleri gerektiğini belirterek “Halkın tercihlerini etkileyecek konumda olan insanlar, kelimelerini dikkatli seçmeli ve açıklamalarında bilimsel gerçekleri esas almalıdır” diye konuştu. Sağlık Bakanlığının domuz gribi salgını ile mücadeledeki hassasiyetini doğru bulduklarını belirten Kaçar, domuz gribi ile ilgili beklenen senaryoların gerçekleşmesi halinde alınan tedbirlerin Türkiye için çok değerli olacağını söyledi.

 

 

Kaynak:
Bu haber toplam 1086 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri