Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sıcak havalarda su zehirlenmelerine aman dikkat!

27.06.2009 14:42
Aşırı sıcakta kaybedilen sıvıyı telafi etmek için içilen suyun, vücuttaki sodyumun yoğunluğunu düşürdüğü bu nedenle su zehirlenmesinin meydana geldiği bildirildi...
Aşırı sıcakta içilen suyun, vücuttaki sodyumun yoğunluğunu düşürdüğü bu nedenle su zehirlenmesinin meydana geldiği bildirildi.

Memorial Hastanesi’nden Prof. Dr. Yavuz Baykal, aşırı sıcaklara karşı vücudun en önemli savunmasının terlemeyle sıvı kaybı olduğunu, terleme devam ettiği sürece, yeterince su ve tuz almak şartıyla çok yüksek ısılara dayanılabildiğini belirtti.

Nem oranı yükseldiğinde, terleme ile olan sıvı kaybının azalmaya başladığını ve böylece sıcak çarpması ihtimalinin arttığını ifade eden Baykal, insan vücudunun sıcaklara 1-2 hafta içinde uyum sağladığını, bu durumda, hem terlemenin daha kolaylaştığını, hem de terle atılan sodyum miktarının azaldığını kaydetti.

SICAĞA BAĞLI ACiL DURUMLAR

Sıcak sendromlarının ağırlık sırasına göre, sıcak krampları, sıcak bitkinliği ve sıcak çarpması şeklinde sıralansa da çoğu zaman birbiri içine karışmış olarak görüldüğüne dikkati çeken Baykal, sıcağa bağlı acil durumların birçok nedenle ortaya çıkabildiğini ancak en önemli faktörlerin sıcağın tipi (kuru veya nemli), maruz kalınan ısı yoğunluğu ve süresi, kişinin yaşı ve başka hastalığının bulunması olduğunu vurguladı.

SODYUM EKSiKLiĞi KOMAYA SOKUYOR

Sıcağa bağlı acil durumların oluşmasında, hasta vücudunda ısı artmasına yol açan etkenlerin önemli olduğuna işaret eden Baykal, şu bilgileri verdi: ‘’Kaybedilen sıvıyı telafi etmek için içilen suyun vücuttaki sodyumun yoğunluğunu düşürmesi, su zehirlenmesine yol açıyor. Sodyum yerine konmazsa, bilinç düzeyi gittikçe kötüleşir ve kişi komaya girer.

Bol sıvı ve mineral içeren içecekler tüketilmelidir. Kalp ve tansiyonu olup tuzsuz diyet alan kişiler dışında gıdalarla tuz alımı artırılmalıdır. Tuz kısıtlaması olanlar ise sıvı ve tuz kaybı yönünden çok dikkatli olmalıdır.’’ Zorunlu olmadıkça, güneş ışınlarının kuvvetli olduğu saatlerde dışarıya çıkılmaması uyarısında bulunan Baykal, “Kapalı alanların havalandırılmasına, yağlı ağır yemeklerden kaçınılmasına dikkat edilmeli” dedi.

Bu haber toplam 1834 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri