Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Komuta kademesi kendi ipini...

30.07.2010 12:24
Emekli Askeri Hakim Tarımcıoğlu: İddianamesi kabul edilmiş bir davada askerlerin terfi etmeleri kanuna aykırı

Haklarında, ağır ceza mahkemelerinde kamu davası açılan, tutuklanmalarına karar verilen muvazzaf subaylarla ilgili tartışmalar devam ediyor. Emekli Askeri Hakim Faik Tarımcıoğlu, iddianamesi kabul edilmiş bir davada, yakalama kararı çıkarılan askerlerin terfi etmelerinin kanuna aykırı olduğunu söyledi. Hükümetin, Yüksek Askeri Şura (YAŞ)'da yapabileceği bir şey olmadığını dile getiren Tarımcıoğlu, komuta kademesinin kendi ipini kendisinin çektiğini belirterek, hükümetin boykot edebileceğini ifade etti.

CİHAN muhabirine konuşan Tarımcıoğlu, "Haklarında tutuklama kararı verilen muvazzaf subayların YAŞ'ta terfi etmesi sağlandıktan sonra hukuki prosedürün işletileceği" yönündeki iddiaları değerlendirdi.

İddianameleri kabul edilmiş bir davada, subayların terfi etmelerinin kanuna aykırı olduğuna dikkat çeken Tarımcıoğlu, "Arkasından sakıncalı bir takım problemler getirilir. Bu yola başvuracaklarını sanmam. Bu, abdestsiz namaz kılmak gibi birşey olur. Bu iddialar doğru değildir. Hukuk devleti ve hukuk varsa bu olmaz. Ama 'ben yaptım oldu' derlerse, bu kendi problemlerini, sakıncalarını kendisi getirir. Daha önce 367 fetvasını verenlerin fikri ve vicdanından uydurdukları birşeydi. 367 olur diye birileri çıktı, koskoca savcılar. Sonra anlaşıldı ki 367 asla aranmamalı. Bu bir hukuk skandalı. Bunun gibi birşey." dedi.

YAŞ'ta hükümetin tavrına ilişkin bir soruya ise Tarımcıoğlu, hükümetin burda bir tavrının söz konusu olmayacağını, ancak muhalefet şerhi koyabileceğini belirtti. 1982 Anayasasının bir vesayet Anayasası olduğunu ifade eden Tarımcıoğlu, şöyle devam etti:

"Bu vesayette YAŞ'ın çok önemli bir yeri vardır. Burda 16 orgeneral vardır ve bu orgeneraller parmak hesabıyla kararlar alır. Başbakan, Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı azınlıkta kalır. Bu bir sistemdir, bu sistem içerisinde komuta kademesi kendi ipini kendisi çeker. Hükümetin burada rolü yoktur. En fazla, yargıya açık olmayan YAŞ kararlarına muhalefet şerhi koyabilirler. Onun dışında yapabilecekleri bir şey yoktur. Ha, boykot ederlerse bu kurumlar arasında bir büyük çekişmedir. O başka bir siyasi mezra anlamına gelir. O ayrı ama hukuk bakımından yapabilecekleri bir şey yoktur. Oybirliğiyle veya oy çokluğuyla kararlar çıkabilir. 1982 Anayasasını değiştirmekten başka çare yoktur."

Emekli Binbaşı Mustafa Hacımustafaoğulları ise Yüksek Askeri Şura öncesi açığa alınmaları gereken, terfi ettirilmeleri yasal olarak suç oluşturacak kişilerin önünü açmak için Genelkurmay Başkanının bilgisi dahilinde entrika çevrildiğini savundu.

Uygulamaları zaten tartışmalı olan YAŞ'ın tamamen zan altında olduğunu dile getiren Hacımustafaoğulları, haklarında iddianame hazırlanan, tutuklanmalarına karar verilen muvazzaf askerlerle ilgili Cumhuriyet Savcılığının işlem makamı olan bakanlıklara bildirmemesinin de görevi ihmal anlamına geldiğini belirtti.

Milli Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanı'nın, kendilerine bağlı olan kurumlarda görevli askerleri açığa almamakla suçluları koruduğunu ileri süren Hacımustafaoğulları, demokrasi ve hukuk mücadelesinin bu yaklaşımla sağlıklı yürütülemeyeceğini kaydetti.

 

Kaynak:
Bu haber toplam 1108 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri