Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Asker kime plaket verdi?

18 Eylül 2008 / 14:49
Gelibolu 2.Kolordu Komutanı Korgeneral Dursun Bak'ın görevi başındayken, Ergenekon terör örgütü yöneticilerine plaket verdiği ortaya çıktı.
Tümgeneral Öztürk'ün Ergenekon'cu Muzaffer Tekin'e plaket vermesinin ardından bir "plaket olayı" daha patladı. Emekli Korgeneral Dursun Bak da, soruşturmada tutuklanan Kerinçsiz ve Erenerol'a plaket vermiş.

Ergenekon iddianamesinin 23. delil klasöründe yer alan bir fotoğraf, Gelibolu 2.Kolordu Komutanı Korgeneral Dursun Bak'ın görevi başındayken, Ergenekon terör örgütü yöneticisi olmakla suçlanan isimlere plaket verdiğini ortaya çıkardı. Ergenekon zanlısı Halil Behiç Gürcihan'la ilgili delillerin bulunduğu 450 sayfalık klasörün 351. sayfasında yer alan fotoğrafla, Çanakkale Gelibolu'da bulunan 2. Kolordu Komutanlığı'ndaki buluşma gözler önüne serildi.

Fotoğrafın hemen altında ise, "2'nci Kolordu Komutanlığı Gelibolu Çanakkale" ifadesiyle, birliğin amblemi bulunuyor. TSK'nın en stratejik noktalarında görev yapan Bak, 2004 - 2006 arasında Gelibolu'da 2. Kolordu Komutanlığı yaptığı dönemde, Ergenekon örgütü yöneticisi olmak suçundan tutuklanan Kemal Kerinçsiz ve Sevgi Erenerol'a askeri birlikte teşekkür plaket verdi.

Normal bir ziyaretmiş!

Bak'ın Ergenekon zanlılarına verdiği plaket, savcıların da dikkatini çekti. Ergenekon savcıları, Gürcihan'a savcılıktaki sorgusu sırasında Çanakkale'de bir generalin Ergenekon sanıklarına verdiği plaketi de sordu. İddianameye de giren ifadesinde Gürcihan, Çanakkale'de ordu komutanı olan general rütbesindeki bir şahsın Erenerol ve Kerinçsiz'e plaket verdiğini, bunun da normal bir ziyaret sonrası verilen plaket olduğunu savundu. Bak, 2006 yılında yapılan YAŞ toplantısında bir üst rütbeye çıkarılmadı ve emekli edildi.

Tuzla Piyade Okul Komutanlığı döneminde, Ergenekon davasının tutuklu zanlılarından eski Yüzbaşı Muzaffer Tekin'e plaket veren Tümgeneral Zekeriya Öztürk de, son yapılan YAŞ toplantısının ardından emekliye sevk edilmişti. Öztürk , Danıştay saldırısından kısa bir süre sonra Ergenekon sanıklarından Tekin'e, askeri birlikte üstün hizmet beratı vermişti. Tümgeneral Örtürk'ün, Danıştay saldırısı bağlantısıyla yargılanan ve Ergenekon terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan emekli astsubay Mahmut Öztürk'ün de kardeşi olduğu ortaya çıkmıştı.

Haber: İrfan Dumlu/Bugün
Bu haber toplam 1746 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri