Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Asker teslim olmaların devamını bekliyor

20.10.2009 10:41
PKK dağdan iniyor demek için henüz erken olduğunun altını çizen askeri çevreler, olayın bir şova dönüşmemesi gerektiğini de vurguluyor.
Mahmur ve Kandil`den gelen grubun teslim olmasına ilişkin tartışmalar sürerken, dikkatler Genelkurmay`ın bu konuyu nasıl değerlendirdiği sorusuna yoğunlaştı.

Gelişmeleri izleyen ve olayla ilgili ani reaksiyonlar vermekten kaçınan Genelkurmay Başkanlığı, TCK`nın 221`inci maddesindeki `Etkin Pişmanlık` kapsamında gerçekleşen teslimlerin devamının gelmesini bekliyor.

`PKK dağdan iniyor` demek için henüz erken olduğunun altını çizen askeri çevreler, olayın bir şova dönüşmemesi gerektiğini de vurguluyor.


İYİ HATİPLER GELDİKandil`den inen 8 kişilik grup içinde `Politik Eğitim`den geçmiş, hitabeti güçlü kişilere yer verildiği ilk yapılan kritikler arasında. Teslim olanların, Ankara`da DTP`yi ziyaret ederek mesajlar vereceği yönündeki haberler ve beraberlerinde getirdikleri mektup da bu kritiği destekliyor.

Suriye`nin de silah bırakan PKK`lıları affedeceğini açıklaması, örgüt içindeki 1500 kadar Suriyeli militan açısından büyük önem taşıyor. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Suriye`nin bu tavrını olumlu bulduğunu söylemişti.


IRAK`LA DİYALOG

Güneydoğu Anadolu`dan 1990`ların başında Kuzey Irak`a göç eden 10 bine yakın Türk vatandaşının barındığı Mahmur Kampı`nın, fiili olarak PKK`nın kontrolünde olduğu biliniyor. Kuzey Irak yönetimi ile sağlanan diyalog sonucu KDP bölgesindeki Mahmur Kampı ile ilgili ilk somut gelişmeler yaşanmaya başladı.
Akşam
Bu haber toplam 1108 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri