Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Asker SINIRI GECTI

16.06.2010 19:04
Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak sınırının 2-3 kilometre içlerine girilerek sınır ötesi hareket gerçekleştirildiğini duyurdu. Devam eden çatışamalarda 4 PKK'lı teröristin öldürülerek etkisiz hale getirildiği açıklandı.

 

Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak'ın Uludere ilçesinin güneyinde, Türkiye-Irak sınırındaki üs bölgesine teröristler tarafından saldırı teşebbüsünde bulunulduğunu, sıcak temas sağlanan ve Kuzey Irak bölgesine kaçan teröristlerle, yaklaşık 2-3 kilometre derinlikteki çatışmalar neticesinde 4 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgi notunda, Şırnak'ın Uludere ilçesinin güneyinde, Türkiye-Irak sınırında sınır güvenliğini sağlamakla görevli bir üs bölgesine, 16 Haziran 2010'da saat 01.00'de teröristler tarafından saldırı teşebbüsünde bulunulduğu kaydedildi.

Üs bölgesinde bulunan güvenlik kuvvetlerinin teröristlerle sıcak temas sağladığı, silahlı helikopterlerin desteği ile bölgedeki çatışmaların sabaha kadar devam ettiği ifade edilen bilgi notunda, bölgenin özel birliklerle de takviye edildiği vurgulandı.

Çatışmalar sırasında bir uzman çavuşun şehit olduğu belirtilen bilgi notunda, şunlar kaydedildi:

''Saldırı teşebbüsünde başarısız olan teröristlerin, Kuzey Irak bölgesine kaçmaya başlaması üzerine 3 Komando Bölüğü ve bir Özel Kuvvetler Taburu ile teröristler takip edilmiş ve sınır ile yaklaşık 2-3 kilometre derinlikteki çatışmalar neticesinde, 4 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bu çatışmalarda teröristlerle birlikte 4 kalaşnikof piyade tüfeği ve 1 biksi makineli tüfeği de ele geçirilmiştir. Bu birliklerin bulundukları bölgedeki arama faaliyetleri halen devam etmektedir.

Bu harekatla koordineli olarak, daha derinlikte tespit edilen teröristler ile havan ve doçka uçaksavar mevzilerine de 16 Haziran 2010 günü saat 10.30 ile 11.45 arasında hava harekatı icra edilmiştir. Hava harekatı,

Bu haber toplam 990 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri