Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Asker sayısı 150 bine çıktı

16 Temmuz 2008 / 15:34
Amerikan Ordusu'nun Irak'a 18 Aydır Devam Eden Asker Sevkiyatı, Bu Ülkedeki ABD Askerlerinin Sayısının 150 Bine Ulaşmasıyla Durduruldu. Başkan George Bush'un Ek Olarak Beş Muharip Tugay Daha Gönderme Kararından Önce Irak'ta 135 Bin Amerikan Askeri Bulunuy
ABD haberleri
Afganistan haberleri
David Petraeus haberleri
George Bush haberleri
Irak haberleri
Ordu haberleriAmerikan Ordusu'nun Irak'a 18 aydır devam eden asker sevkiyatı, bu ülkedeki ABD askerlerinin sayısının 150 bine ulaşmasıyla durduruldu. Başkan George Bush'un ek olarak beş muharip tugay daha gönderme kararından önce Irak'ta 135 bin Amerikan askeri bulunuyordu.

Washington ile Bağdat arasında Amerikan askerlerinin Irak'tan çekilmesi konusunda görüşmeler devam ederken, bu ülkedeki ABD askerlerinin sayısı 150 bine ulaştı. Görevi sona eren askerlerin ayrılmasından sonra bile Irak'ta en az 142 bin kişilik bir Amerikan gücünün varlığı devam edecek. Ülkedeki Amerikan güçlerinin komutanı General David Petraeus, 45 günlük değerlendirmenin ardından kaç askerin evlerine döneceğine karar verecek.

Irak'ta güvenlik durumunun nispeten iyileşmesine rağmen asker sayısının artırılması ABD Ordusu'nun görevlerindeki değişikliğe bağlanıyor. Irak Ordusu'nun eğitilmesine öncelik veren Amerikan güçleri daha fazla eğitmen ile güvenlik ve destek gücüne ihtiyaç duyuyor. Bağdat ve Basra'daki operasyonlar nedeniyle bu bölgelere yığılan Amerikan güçleri, tutukluları korumak için daha fazla jandarmaya, muharip güçlerin güvenliği için de daha çok koruma birliği görevlendirdi.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Irak güvenlik güçlerinin her geçen gün daha iyiye gittiğini belirterek, Amerikan askerlerinin sayısının azaltılmaya başlanabileceğini söylemişti. General Petraeus'un vereceği rapor doğrultusunda Irak'taki askerlerin bir kısmının Afganistan'a kaydırılması gündeme gelebilecek.sondakika
Bu haber toplam 790 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri