Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BURADA PLAN YAPILDIĞI SÖYLENMİŞ!

04.05.2009 21:57
9 askerin şehit edildiği saldırıdan sonra gözler Lice'ye çevrilirken, daha önce yakalanan PKK'nın iki bombacısı Amed kod adlı Bünyamin Sürme ve Erdal Polat yakalandıkları zaman verdikleri ifadelerle Lice'de PKK'nın kampı olduğunu, kendilerinin de burada b

PKK'nın 9 askeri şehit ettiği bombalı saldırı gözleri Diyarbakır'ın Lice ilçesine çevirirken, daha önce de Türkiye gündemini sarsan iki bombalı saldırı gerçekleştiren iki ayrı bombalama sanığı PKK'nın Lice kırsalında bulunan kamplarında eğitim gördüklerini, bombalı saldırı planlarını ve hazırlıklarını burada yaptıklarını itiraf etti. Aradan geçen bir yıla yakın zamanda PKK'nın buradaki kampları ile ilgili hiç bir operasyonel çalışma yapılmayınca PKK bu kez de 9 askerin şehit olduğu saldırıyı gerçekleştirdiği öğrenildi.

BÜNYAMİN SÜRME VE ERDAL POLAT'IN İFADELERİNDE GEÇTİ

Amed kod adlı Bünyamin Sürme ve Erdal Polat adlı PKK'nın iki bombacısı yaptıkları bombalama eylemlerinden sonra polisin yaptığı çalışma ile yakalandı. Her iki sanık da ayrı ayrı tarihlerde yakalandıktan sonra verdikleri ifadelerinde PKK'nın Lice'deki kampında bombalama talimatı alarak burada plan yaptıklarını dile getirdi. Ancak aradan geçen yaklaşık bir yıl süreye rağmen verilen bu ifadelerin araştırılmadığı, PKK'nın Lice kırsalındaki varlığının peşine düşülmediği 4 Mayıs tarihinde 9 askerin şehit olmasıyla ortaya çıktığı ifade edildi.

TALİMAT ALINAN VE PLANLANAN YER LİCE KAMPI

İzmir'de Adnan Menderes Havalimanında çalışan polisleri taşıyan servis otobüsüne karşı gerçekleştirilen ve 1 erin şehit olduğu, 2'si asker 12'si polis ve 9'u da vatandaş olmak üzere 23 kişinin yaralandığı eylem ile 3 Ocak 2008 tarihinde Diyarbakır'da askeri servis aracının geçişinde patlatılan bombalı araçla 7 kişi öldüğü, 66 kişinin de yaralandığı eylemin Lice'de planlandığı, ortaya çıktı.

Her iki bombalama olayından sonra yakalanan, Amed kod adlı Bünyamin Sürme ve Erdal Polat'ın yapılan sorgulamalarında bu saldırıların Lice kırsalında bulunan PKK kamplarında hazırlanarak saldırılarda kullanıldığı ortaya çıktı. Ancak geçtiğimiz yıl ortaya çıkan bu ilişkiler ağı sorgulanmayıp Lice kırsalında bulunan PKK'lı teröristlerin peşine düşülmeyince PKK'nın 9 askeri şehit ettiği bombalı saldırı gerçekleşti.

İZMİR BOMBACISI BÜNYAMİN SÜRME İTİRAF ETTİ

PKK'lı teröristlerin, kentlerde bomba yüklü araçlarla düzenledikleri saldırıları, Diyarbakır'ın Lice İlçesi kırsalındaki kamplarda planladığı, İzmir'de geçen ağustos ayında asker ve polisleri taşıyan araçlara yönelik saldırının faili ‘Amed’ kod adlı terörist Bünyamin Sürme'nin ifadeleriyle bir kez daha ortaya çıktı.

İzmir'in Konak İlçesi Eşrefpaşa semtindeki polis lojmanlarına 100 metre uzaklıkta Adnan Menderes Havalimanı Şube Müdürlüğüne ait servis aracı ile askeri personel taşıyan sivil bir aracın geçişi sırasında önceden park edilen bomba yüklü araçta meydana gelen, 1 erin şehit olduğu, 2'si asker, 12’si polis, 9’u vatandaş olmak üzere toplam 23 kişinin yaralandığı olayın tutuklu sanığı Bünyamin Sürme, bir başka olayla ilgili ifade verdi. Diyarbakır'daki bir başka dava dosyasına giren ifadesinde Bünyamin Sürme, Kuzey Irak’taki PKK kamplarında bomba, sabotaj ve suikast üzerine eğitim aldığığı, büyük kentlerde bombalı saldırı yapmak üzere yanındaki bir grupla Lice kırsalına gönderildiğini söyledi.

SALDIRILAR LİCE'DE PLANLANIYOR

PKK'lı terörist Bünyamin Sürme güvenlik güçlerine verdiği ifadesinde, kaçak yollardan Yunanistan’a gitmek için 500 dolar karşılığında Edirne’ye götürüldüğünü, Meriç Nehri kıyısından şişme botla nehrin karşı yakasına geçtiğini belirterek, Yunanistan’da HADEP yöneticisi olan ağabeyi Yılmaz Sürme’nin yanında bir süre kaldıktan sonra tekrar aynı yoldan Türkiye’ye gelip PKK’ya katıldığını ve örgüt kamplarında bomba eğitimi aldığını belirterek şunları söyledi:

“Lice kırsalındaki kampta Suriyeli Serhabun, Soro ve Velat kod adlıların grubundaydım. Serhabun İzmir’e eylem yapılmasına karar verildiğini ve bu eylem için beni seçtiğini söyledi. Sonra bombanın nasıl patlatılacağı üzerine Lice kırsalında bir süre eğitim aldım. Serhabun, eylemde yağ tenekesi içine konulmuş bombanın telsizle nasıl patlatılacağı üzerine elektronik devreleri anlattı. Kamptan ayrılırken bana bir sahte kimlik, bin YTL para ve kontörü yüklenmiş bir hazır kart verdi. Bingöl- Diyarbakır yolunda otostop yaparak Diyarbakır’a geldim. Eylemin tüm inisiyatifi bendeydi. Serhabun telefondan bir mesaj geçip bombalı saldırıda kullanılacak aracın İstanbul’dan ayarlandığını belirtti. İstanbul’a gidip aracı alarak İzmir’e döndüm ve Lice kırsalındaki Serhabun’u aradım. O da, bombaları kastederek, ‘Emanetin yola çıktı, geliyor. Buca yolundaki polis araçlarına bak’ dedi. Kamyoncunun bana getirdiği 18 kiloluk yağ tenekesi içine konulmuş ve koli bandıyla sabitlenmiş bombayı buluşma noktasına gidip aldım ve eylem için plan yapmaya başladım. Olay yerine geldiğimde teneke üzerindeki telsizi açıp elimdeki telsizle uzakta bekledim, göz kararıyla gelen polis ve askeri aracın geçişi sırasında telsizin mandalına basıp bombayı patlattım. Telsizi çöp konteynerine attıktan sonra Lice kırsalına dönmek üzere Diyarbakır’a geldim.”

Lice kırsalında faaliyet yürütürken örgüt mensuplarının bombalı eylemler konusunda eğitildiğini kaydeden Bünyamin Sürme, “Çalıntı, kiralık ve satın alınmış araçlarla bombalı saldırılar düzenlenmesi son zamanlarda örgüt mensupları tarafından en çok konuşulan eylem türüdür. Bundan sonra da bomba yüklü araçlarla kent merkezlerinde bu tip saldırılar olabilir. Ancak bu yöntemin giderek deşifle olması veya daha sansasyonel bir eylem türünün keşfedilmesi durumunda bu eylem türünden de vazgeçilecektir” dedi.

AYNI BİRİM, AYNI YÖNTEM

3 Ocak 2008 tarihinde Yenişehir semtinde 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı hizmetinde kullanılan askeri servis aracının geçişi sırasında düzenlenen ve 6'sı öğrenci 7 kişinin ölümü, 68 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırının faili Erdal Polat'ın verdiği ifadelerde PKK'nın Lice civarındaki kampından bahsediyor. Hakkında 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Erdal Polat saldırı talimatını da Lice'deki kampta bulunduğu dönemde aldığını itiraf etti.

Bombacı Erdal Polat, savcılıkta ilginç ifadelerde de bulundu. Polat, Mehmetçiğin kara harekatında teröristlerden temizlediği Zap kampından Türkiye'ye giriş yaptığını ve 1,5 yıl bölgede faaliyet gösterdikten sonra saldırı emri aldığını belirtti. 2000 yılında İstanbul'a gittiğini ve Küçükçekmece HADEP ilçe binasına gidip gelmeye başladığını belirten Polat, kendisine terör örgütü propagandasının yapıldığını, örgüt sempatisi kazandıktan sonra Diyarbakır'a döndüğünü söyledi.

ZAP BÖLGESİNDEN TÜRKİYE'YE SIZDI

Örgüt adına faaliyette bulunmak, slogan atmak suçlarından dolayı 2-3 ay cezaevinde kalan Erdal Polat, 2002 yılı Ağustos ayında PKK terör örgütüne katılmaya karar verdiğini açıkladı. Van'ın Başkale ilçesi üzerinden İran'a geçtiğini anlatan Polat, oradan da Irak'ın kuzeyine geçtiğini ve 2006 yılına kadar Hakurk, Sinera, Şehidan kamplarında askeri, siyasi ve bomba eğitimi aldığını belirtti. 2006 yılı başında Zap bölgesinden Türkiye'ye giriş yaptığını ve bir grup teröristle Lice kırsalına geldiğini ifade eden Polat, 1.5 yıl bölgede görev üslendikten sonra eylem emri aldığını kaydetti. Polat, ilk saldırısını Huzurevleri Mahallesi Doktor Sıtkı Göral Caddesi üzerinde bulunan Huzur Polis Merkezi Amirliği'ne yönelik yaptığını söyledi. Karakola el bombası attığını itiraf eden Polat, Hollanda'da yaşayan amcasının gayri resmi eşi Ayhan Turgut'un evinde kaldığını ifade etti.

ÖRGÜT MENSUPLARIYLA MEZARLIKTA BULUŞTU

20 Aralık 2007 tarihinde Yeniköy mezarlığına giderek buluşma noktasına gelen Haci ve örgütün dağ kadrosunda bulunan Rızgari kod adlı teröristlerle buluştuğunu aktaran Polat, eylemde kullanacağı malzemeyi şahıslardan teslim aldığını vurguladı. Aldığı patlayıcıları Haci ve Rızgar kod adlı teröristlerle birlikte Silvan yolu üzerinde park ettikleri Lada marka aracın bagajına koyduklarını ifade eden Polat, Rızgar adlı teröristten el yapımı alıcı ve bir vericiden oluşan elektronik uzaktan kumandayı teslim aldığını kaydetti. Aracı daha sonra Yeniköy mezarlığına götürdüğünü anlatan Polat, eylem günü

bomba yüklü Lada marka aracı Haci adlı teröristin olay yerine bıraktığını belirtti. Polat, eylem saatine kadar parkta vakit geçirdiğini, Rızgar kod adlı teröristin kendisini telefonla arayarak askeri servis aracının gelişini haber verdiğini söyledi. Bombayı patlattıktan sonra yürüyerek Ofis Kavşağı'na geldiğini belirten bombacı Polat, daha sonra minibüse bindiğini ve Bayramoğlu durağında inerek ağabeyi Murat Polat'ın evine gittiğini anlattı. Ağabeyi Murat Polat'ın evine gittikten sonra tuvalete girdiğini anlatan Erdal Polat, olayda kullandığı uzaktan kumanda, telefon ve SİM kartını küçük parçalar halinde kırarak tuvalete attığını, üzerine su döktüğünü itiraf etti.

KARAKOLU BOMBA YÜKLÜ ARAÇLA HAVAYA UÇURMAK İSTEDİLER

PKK'lı teröristler 21 Kasım 2008 tarihinde de Lice'nin Kayacık kırsalındaki karakola bomba yüklü kamyonla saldırmak istedi. Ancak nöbet tutan erlerin araca ateş etmesi üzerine araçta bulunanlarla çatışma çıktı. Bombalı saldırı teşebbüsü yarım kaldı. İki er şehit olurken 2 terörist de öldürüldü.

ŞEHİT OLDULAR AMA 100'E YAKIN ASKERİN HAYATINI KURTARDILAR

Diyarbakır’ın Lice İlçesi Kayacık kırsalında salı akşamı terör örgütü PKK ile girdikleri çatışmada şehit düşen jandarma erler Fevzi Güngör ile İsmail Uygun’un, terör örgütünün içi bomba yüklü kamyonla intihar saldırısını önleyerek 100’e yakın silah arkadaşının hayatını kurtardığı ortaya çıktı. Askeri yetkililerden alınan bilgiye göre, şehit olan iki asker, hain saldırıyı şöyle önledi:

Kayacık kırsalındaki jandarma karakolunda görev yapan askerler akşam yemeği için yemekhanede toplanmaya başlarken jandarma erler Fevzi Güngör ile İsmail Uygun nizamiyede nöbet tutuyordu. İki er uzaktan kasası branda ile kaplı bir kamyonun karakola doğru geldiğini gördü. Kamyondan şüphelenen erler aracı durdurmak istedi. Kamyonun içinden çıkan 4 terörist hemen ateş açtı. Çıkan çatışma sonucu iki asker şehit olurken, iki terörist öldü. Çatışma sesleri üzerine karakolda anında alarm verilirken, karakol komutanı üsteğmen de çatışmaya girdi. Bu arada karakolun çevresindeki yamaçlara yerleşmiş 25-30 kadar terörist taciz ateşine başladı. Karakol komutanı üsteğmen yaralanınca, yardımcısı astsubay komutanlığı devraldı. Karakol komutan yardımcısı astsubay kamyondan çıkan diğer iki teröristi öldürünce amaçlanan saldırı yarım kaldı.

İLK TEŞEBBÜS İKİ HAFTA ÖNCE

İlk girişimleri 19 Nisan 2009'da oldu. Bu tarihte Lice ile Bingöl'ün Genç ilçesi arasındaki yolda, 60 kilogram amonyum nitrat bulunarak patlatıldı.

Diyarbakır'ın Lice ilçesi ile Bingöl'ün Genç ilçesi arasındaki yolda, 60 kilogram amonyum nitrat kullanılarak hazırlanan düzenek güvenlik güçlerince bulunarak patlatıldı. Öte yandan Cumartesi günü saldırıyı gerçekleştiren PKK'lı gruba yardımcı oldukları ileri sürülen 3 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

gazeteport
Bu haber toplam 2090 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri