Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Askere 'Sivil Yargı Yolu' Raporu Tamam

30.10.2009 23:00
Anayasa Mahkemesi raportörü, askere sivil yargı yolunu açan kanunla ilgili raporunu tamamladı
Anayasa Mahkemesi raportörü, askere sivil yargı yolunu açan kanunla ilgili raporunu tamamladı. Raportörün, yapılan düzenlemenin Anayasa’ya uygun olduğu yönünde görüş bildirdiği öğrenildi.

Anayasa Mahkemesi Raportörü, askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeye ilişkin raporunu tamamladı. Anayasa Mahkemesi yetkililerinden alınan bilgiye göre söz konusu raporun Pazartesi günü açıklanması bekleniyor.
TBMM’den çıkartılan Ceza Muhakemesi Kanunu’nu değiştiren kanun, asker kişilerin, barış zamanında Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 250. maddesi uyarınca kurulan ağır ceza mahkemelerinin yargı yetkisine giren bir suçu işlemeleri halinde, bu mahkemeler tarafından yargılanmasını öngörüyor. Savaş ve sıkıyönetim halinde işlenen suçlarda ise askeri mahkemelerin yargı yetkisi korunuyor. Yapılan düzenlemeye göre; barış zamanında asker olmayan kişilerin, Askeri Ceza Kanunu veya diğer kanunlarda yer alan askeri mahkemelerin yargı yetkisine tabi bir suçu tek başına veya asker kişilerle iştirak halinde işlemesi durumunda, asker olmayan kişilere ilişkin soruşturmalar Cumhuriyet Savcıları, kovuşturmalar ise adli yargı mahkemeleri tarafından yapılacak. Çıkartılan kanunun iptali için CHP Anayasa Mahkemesi’ne dava açmıştı. Anayasa Mahkemesi Raportörü de incelemesini tamamladı.
Bu haber toplam 1002 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri