Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Askere güvenip darbeye girişmeyin

21.03.2009 09:04
Sezer'in, Hurşit Tolon ve Şener Eruygur'la darbe hazırlığı içinde olan İlhan Selçuk ve Mustafa Balbay'ı 12 kez Köşk'te ağırladığı ortaya çıktı.
Ergenekon'da tutuklanan Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın ait günlüklerin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e ilişkin bölümleri de ortaya çıktı. Tempo24 sitesinin yayınladığı günlüklerde Sezer, 2004'te darbe planlayan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur ve 1. Ordu Komtanı Orgeneral Hurşit Tolon'la birlikte hareket eden Cumhuriyet gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk ve Balbay'a 'Orduya güvenmeyin' mesajı veriyor. Sezer'in AK Parti hükümetinin nasıl yıkılacağını görüşmek için 12 kez Köşk'e çıkan Balbay ve Selçuk'a 'devlet sırları' kapsamına girecek bilgileri vermesi dikkat çekiyor. İşte günlükteki Sezer'le ilgili bölümler:
SELÇUK: BU PARLAMANTO FAŞİZM GETİRİR

10 Eylül Salı, saat 14.30 Cumhurbaşkanı ile görüşme...

Tam 14.30'da kabul etti. Planlanan yarım saatti. Ucu açık bırakıldığı için 80 dakika sürdü. Daha başlangıçta, 'İlhan Bey, böyle yazılı randevu başvurularına gerek yok. Siz Ankara'ya gelince haber verin, mutlaka zaman ayırırız' dedi.

İS (İlhan Selçuk): Seçimleri nasıl görüyorsunuz?

ANS (Ahmet Necdet Sezer): Yapılmalı. Artık geri dönüş olmaz. Ben er geç topun bana geleceğini tahmin ediyordum ama, bu kadar erken geleceğini tahmin etmiyordum.

SEZER'DEN DEMOKRASİYLE CEVAP

İS: Ben seçimi istemiyorum. Herkes Ampul Partisi'ne çalışıyor. Böyle şey olur mu?

ANS: Ama seçimin olmaması daha zararlı olur. İleride inşallah, demokrasi mi laiklik mi ikileminde kalmayız..

İS: Bu parlamento ülkeye faşizmi getirir.

ANS: Her şeye rağmen parlamenter sistemden umudu yitirmemek gerekiyor. Laiklik konusu çok önemli. Bu imam hatiplere kızların alınmaması olayını hâlâ çözemediler. Ben bunu yasayla halledin dedim, yapamıyorlar. Çekiniyorlar. (Yazıda yıl belirtilmediği için takvim üzerinde yapılan incelemede görüşmenin 10 Eylül 2002'de yapıldığı anlaşılıyor.)

O YERLERE GÜVENMEYİN

11.7.2005 Pazartesi saat 16.30 Çankaya Köşkü...


Toplumdan çıkmalı bir şey... O güvendiğiniz yerlere de güvenmeyin (sanırım askerleri kast ederek).

CHP, 3 kıytırık affedersin RTÜK üyeliğine işbirliği yaptı.

Bundan sonraki iktidar tek maddelik bir yasa çıkarmalı AKP döneminde yapılan bütün atamalar iptal edilmiştir.

Sezer'i kışkırtmış


19 Aralık (2003) Cuma günü saat 15.00'de Köşk'e gidiş...
Hükümet: Ben gerekli uyarıyı yapıyorum. Ama bakıyorum yetersiz kalıyor. Bakanlar geldiğinde tek tek konuşuyoruz yine öyle.

İS: Yaptıkları rejimi tehlikeye sokuyor. Bunu söylüyor musunuz?

ANS: Söylüyorum ama, anlamıyorlar.

İS: Anlayacakları şekilde söylemeli belki...

ANS: Evet gerekirse daha uygun dille söylenebilir. İşte bu dönemi en az hasarla atlatmak lazım. En önemlisi bu bence. Çok zarar vermekte oldukları kesin. Ama bunları biçtiniz mi alttan daha güçlü geliyorlar. Geçmişte de böyle oldu. O yüzden halk bunları bir görsün. Bunu beklemek lazım.

İS: Askeri tedirgin gördük.

ANS: Evet öyle.. Huzursuzlar. Hep söylüyorum bunları halk görmeli. Bunlar yıpranmadan yapılacak bir şey sonuç vermez. İstenen sonucu vermez.


Baykal yetersiz, Demirel çıkarcı


4 Mayıs 2006 Perşembe: Baykal toparlayamıyor. Güven veremiyor. Demirel'le olmaz. O ne derse desin ben ülkeden çok kendisini düşündüğü için öyle dediğini düşünürüm. Onun etrafında öteki partilerden gelen olmaz (İS'nin tezine yanıt olarak: Her görüşmede 1 Mart tezkereninin reddinin ne kadar iyi olduğunu söylüyor. Orada Gülün telaşı.. Ne yapacağız diye gelişi... Bir numaraya sakın araya toplantı alıp, bildiri yayınlamayı kabul etme deyişi...

Hilmi, Recep'e karşı 'fazla' yumuşak


4 Mayıs 2006 Perşembe 10.30'da.. Rekor görüşme 105 dakika.. Temel konular aynı... (Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün erken istifasıyla ilgili) 3 kez konu gündeme geldi. Birincisinde 'O tamam' dedi kesin ifadeyle bitirdi. İkincisinde, 45 günde bunu bitirmenin şart olduğunu söyledi... Gelinen noktada onun sorumluluğu var. Değil kaşını çatmak, suratını assa yeterdi dedi. Mesafeyi çok kapattılar. Bu kadar kapalı mesafe bundan sonra nasıl açılır, zor. Endişelerim var. İnsan yeni gelenin de nasıl davranacağını merak ediyor. Onunla da anlaştılar mı diye endişe ediyor. Ta bu mevkiye gelmişsin, ne gerek var, olağanüstü nezakete... Sen o noktaya geldin hem Recep'e (Başbakan Erdoğan) hem kendi üstüne, bence öyle değil de, öyle olmaz de... (İS, size çok görev düşüyor diye birkaç kez söyleyince) zaten hep ağır, karışık dosyalar bana düşer dedi
Bu haber toplam 1006 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri