Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Askeri Savcı Dönmez'in talebini reddetti

27.10.2009 17:29
Zir Vadisi'nde bulunan mühimmatlarla ilgili Yarbay Dönmez'in Askeri Mahkeme'de yargılanmasına devam edildi
Ankara Yenikent'teki Zir Vadisi'nde bulunan mühimmatlarla ilgili Yarbay Mustafa Dönmez'in Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edildi. Duruşma Hâkimi Binbaşı Cemil Çelik, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, ikinci ''Ergenekon'' davasında tutuklu olarak yargılanan sanık Yarbay Dönmez'in, Silivri Ceza İnfaz Kurumlarındaki duruşmalara katılması için Mamak Askeri Cezaevi'ne yazı yazdığını bildirdi.
ASKERİ SAVCI’DAN DİLEKÇE
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talebi üzerine İstanbul Hasdal Askeri Cezaevi'ne sevk edilen sanık Dönmez'in duruşmaya katılmadığını belirten Çelik, Dönmez'in Genelkurmay Askeri Mahkemesi'ndeki duruşmalara katılmak için Hasdal Askeri Cezaevi yönetimine dilekçe ile başvurduğunu kaydetti.
KAYITLAR UYGUN
Duruşmada, Yenikent'teki Zir Vadisi'nde yapılan kazılara ilişkin jandarmanın ve emniyet güçlerinin yaptığı kamera kayıtları izlendi. Yaklaşık 1 saat süren kamera görüntülerinin izlenmesinin ardından Hakim Binbaşı Çelik, jandarma ve emniyet müdürlüğünün kamera kayıtlarının ''birbirine uygun'' olduklarının görüldüğünü zapta geçirdi.
DÖNMEZ’E KÖTÜ HABER
Çelik, görüntülerden kazılan yerin Yarbay Dönmez'in iddialarının aksine ''yakın zamanda kazınmış izlenimi vermediğini'' ifade ederek, görüntülerin; mühimmatların nasıl bulunduğu, mühimmat bulunan yerin nasıl tespit edildiği ve ölçümlerin nasıl yapıldığına ilişkin kanaat verdiğini kaydetti. Mahkeme heyeti, görüntülerin izlenmesinin ardından sanık Yarbay Dönmez'in taleplerini görüştü. Hakim Binbaşı Çelik, Dönmez'in bazı kişilerin tanık olarak dinlenmesine yönelik taleplerinin, bu kişilerin daha önce dinlendiği gerekçesiyle reddedildiğini açıkladı.Çelik, Dönmez'in kendi isteği üzerine gelecek duruşmaya katılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasına, sanık Dönmez'e savunmasını hazırlaması için süre verilmesine ve kazılara ilişkin kamera kayıtlarındaki konuşmaların yazılı dökümünün çıkartılmasının beklenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.
Bu haber toplam 1298 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri