Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Askeri yargıda 'Sicil Notu' rahatsızlığı

06.10.2009 09:22
Askerî yargı, hukukçuların eleştiri odağı olan 'askerî hâkimlere sicil notunu komutanın vermesi'nden rahatsız oldu.
Birinci Daire Başkanlığı, Anayasa Mahkemesi'ne açtığı davada, söz konusu yasa maddesinin iptalini istedi. İptal kararı çıkarsa askerî hâkimlerin terfisine bağlı bulunduğu komutanlar karar veremeyecek.
Askerî hâkim ve savcılar ile mahkemelerde görev alan subay üyelerin özlük işleri ile terfilerinde bulundukları askerî mahkemenin bağlı olduğu komutanlar etkili oluyor. Askerî Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) 1. Daire Başkanlığı, bu durumu düzenleyen yasa hükümlerinin iptalini istedi. Dilekçede, yasanın 12. maddesinin B bendinde yer alan "... Sicili düzenlenecek askerî hâkim subayın kuruluş bağlantısına göre nezdinde askerî mahkeme kurulan komutan veya askerî kurum amiri; ..." hükmünün iptal edilmesi gerektiği belirtildi. Yasa hükmü, askerî mahkemelerin bağlı bulunduğu komutanların, askerî hâkim ve savcıların idarî sicil amiri olarak düzenliyor. Örneğin Genelkurmay Askerî Mahkemesi'nde görevli askerî hakim ve savcıların idari sicil notlarını Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ veriyor. AYİM, aynı kanunun 12. maddesinde yer alan askerî hâkim ve savcıların sicil notlarının kıdemli meslektaşlarınca verilmesini düzenleyen yasa hükmünün de iptalini talep etti. Anayasa Mahkemesi, 8 Ekim'de yapacağı toplantıda itiraz başvurusunu esastan karara bağlayacak. Anayasa Mahkemesi, daha önce Genelkurmay Askerî Mahkemesi'nin açtığı davada askerî mahkemelerde subay üye bulunmasını içeren yasa hükmünü iptal etmişti.

Askerî mahkemeler, bağımsız olmadıkları gerekçesiyle sık sık eleştiriliyor. Askerî savcılıkların soruşturma başlatabilmesi için bağlı bulundukları komutanlıkların emri gerekiyor.

ZAMAN
Bu haber toplam 1234 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri