Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Askerlik süresi için 2 yeni formül

25.04.2010 12:11
Bedelli askerliğin rafa kalkması sonrasında askere gidecek olan on binlerce kişi gözünü ‘yapısal düzenlemelere' çevirdi.

Başbakan ile Org. Başbuğ zirvesinden sonra askerlikte yeni bir sisteme geçileceğinin açıklanması, yeni olasılıkları gündeme getirdi. Bunlardan biri üniversite mezunu herkese 12 ay askerlik, ikinci seçenek de yedek subaylığın kaldırılmasıyla üniversite mezunlarının hepsinin 6 ay er olarak askerlik yapması.

Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’un görüşmesinin ardından Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, bedelli askerlik için şartların uygun olmadığı belirtilirken, terörle mücadele devam ederken bedelli kararı çıkmayacağı sinyali verildi. Ancak açıklamada “Bu konuda oluşan toplumsal beklentileri karşılamak üzere, orta vadede, mevcut askerlik sistemindeki farklı uygulamaları ortadan kaldıracak, askerlik sistemine ilişkin yeni yapısal düzenlemeler yapılmasının önemi ve gerekliliği üzerinde durulmuştur” denildi. Açıklamadaki bu ifadeler, orta vadede askerlik sisteminde yapılacak değişikliklerin neler olabileceği konusunda merak oluşturdu ve kulislerde çeşitli olasılıklardan söz edilmeye başlandı.

Herkese 12 ay

Başbakanlığın açıklamasında, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un daha önce açıklamasına paralel olarak “mevcut askerlik sistemindeki farklı uygulamaları ortadan kaldıracak yeni yapısal düzenlemeler yapılmasının önemi ve gerekliliği üzerinde durulduğu” belirtildi. Farklı uygulamaların nasıl ortadan kaldırılacağına ilişkin iki seçenek bulunuyor. Bunlardan ilki ve en çok konuşalanı, üniversite mezunları da dahil herkesin 12 ay askerlik yapması, böylece özellikle uzun dönem askerlik yapanların tepkileri giderilerek tek tip askerliğin hayata geçmesi.

Ancak özellikle yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyan alanlarda bu durumun bazı sakıncaları olacağı gerekçesiyle bu ihtimalin yanı sıra ikinci bir seçenek olarak yedek subaylığın kaldırılmasıyla üniversite mezunlarının hepsinin 6 ay er olarak askerlik yapması da tartışılıyor. Dövizli askerlikte bir değişikliğe gidilmesi ise beklenmiyor. Yeni sisteme önümüzdeki 2 ya da 3 yıllık süreçte geçileceği tahmin ediliyor. Yeni sisteme geçilirken de bedelli askerliğin çıkarılması bir olasılık olarak konuşuluyor.

Özellikle Başbakanlığın açıklamasında, yeni sisteme ilişkin çalışmaların “Bu konuda (bedelli) oluşan toplumsal beklentileri karşılamak üzere” yapılacağının açıklanması ve Erdoğan’ın “Bedelli askerlik rafa mı kalktı?” sorusuna “Yoo...” diye yanıt vermesi de bu olasılığı akla getiriyor. Genelkurmay daha önce de bedelli askerliğin 2013’e kadar mümkün olmadığını açıklamıştı. Bu yüzden yeni sisteme geçmeden önce bedelli askerliğin çıkarılması bir olasılık olarak öne çıkıyor.

Profesyonelleşme adımlarına doğru

Halen üniversite mezunları ya 6 ay kısa dönem er ya da 12 ay yedek subay olarak askerlik yapıyor. Üniversite mezunu olmayanlar ise 15 ay askerlik yapıyor. Yurt dışında en az 3 yıl çalışanlara ise dövizli askerlik, yani sadece 1 ay temel eğitim yaptırılıyor. Genelkurmay bedelli askerliğe “terörle mücadele” yi gerekçe göstererek karşı çıktı. Önümüzdeki aylarda ise terörle mücadelede er ve erbaşların rolünü geri plana atacak bir gelişme yaşanacak.

Temmuz ayından itibaren komando birliklerine er ve erbaş alımı bitecek. Bu birlikler sadece uzmanlardan oluşacak. Genelkurmay’ın uzman erbaş ve sözleşmeli subay alımına da hız vererek profesyonel kadroların ağırlıkta olacağı bir ordu yapılanmasına doğru adımlar atacağı da biliniyor.

VATAN

Bu haber toplam 2620 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri