Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ASKİ açıklama yaptı

25 Aralık 2008 / 16:38
ASKİ Genel Müdürlüğü, ön ödemeli kartlı su sayaçlarının iptali ve bedel olarak alınan 300 YTL'nin iadesinin söz konusu olmadığını bildirdi.
ASKİ Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Ankara 11. İdare Mahkemesi'nin aldığı karar gereğince "ASKİ'nin kartlı su sayacı takamayacağı, kartlı su sayacı bedeli olarak alınan 300 YTL'nin ise iade edileceği" yönünde basında haberler çıktığı belirtilerek, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığı, mahkemenin ön ödemeli kartlı su sayaçlarının takılmasının iptali ve tahsil edilen paraların iade edilmesi yönünde karar vermediği ifade edildi.

Açıklamada, mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararının, Ankara
Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 23 Kasım 2004 yılında aldığı karar uyarınca yetkilendirilen ASKİ Yönetim Kurulu'nun 18 Mayıs 2005 tarihinde "Abonelerin borcundan dolayı sökülen sayaçların yerine ön ödemeli kartlı su sayaçlarının takılması" yönündeki karara ilişkin olduğu belirtilerek, "Kamuoyuna lanse edildiği gibi ön ödemeli su sayaçlarının artık kullanılmayacağı ve halen kullanılmakta olan sayaçlar için alınan ücretin ise vatandaşlara iade edileceği konusunda mahkeme kararı olduğu yönündeki bilgiler doğru değildir" denildi.

Tarifeler Yönetmeliği gereğince iki kez üst üste su faturasını ödemeyen abonelerin sayaçlarının söküldüğü belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Mahkemenin verdiği karardan önce ASKİ'nin uygulaması; borcundan dolayı sayacı sökülen abonenin, 3 ay içinde borcunu ödemesi halinde mekanik sayacını yeniden takması yönündeydi. Eğer abone borcunu 3 ayın bitiminden sonra ödemişse kartlı su sayaçları takılıyordu. Bunun nedeni ise gerek tahsilatta yaşanan sıkıntının ortadan kalması, gerekse kaçak suyun kullanımın önüne geçilmesi amacıylaydı."

Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının ardından ASKİ'nin uygulamasının mahkeme kararı doğrultusunda olacağı kaydedildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 832 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri