Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yıldırım soruşturma talimatı verdi

01.09.2010 08:56
Bakan Yıldırım, yasadışı dinleme yaptırdığı öne sürülen Genelkurmay 2. Başkanı Aslan Güner için, BTK'ya soruşturma talimatı verdiğini açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yasadışı dinleme yaptırdığı öne sürülen Genelkurmay 2. Başkanı Aslan Güner için, bakanlığına bağlı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) soruşturma talimatı verdiğini açıkladı.

TRT'di katıldığı programda yasadışı dinlemelere değinen Bakan Yıldırım, ilgili yasayı hayata geçirdiklerini belirterek "MİT, jandarma ve polisin delil toplamak için ülke güvenliği adına, istihbarata yönelik dinleme hakkı vardı. Ancak bu dinlemeler savcı ve hakimin izni olsa dahi BTK'nın izni olmadan yapılamayacak. Dağınıklık bu sayede ortadan kalktı" diye konuştu. Yıldırım, "Yasadışı dinleme ve elde edilen özel bilgilerin paylaşılması insanlık suçu ile aynı mertebede. Bir insanın özel bilgilerini aleyhine kullanmak iğrenç. Ben buna 'iğrenç' diyorum" şeklinde konuştu. "Dinleniyorum" diye yakınan vatandaşların mahkemeye müracaat etmediğini tespit ettiklerini de kaydeden Yıldırım, "Adalet Bakanlığı ile görüşme halindeyiz. Bundan sonra mağdur olanlar için kamu davası açılacak. 'Yasadışı dinleme yapanlar hapis yatmalı. Bu basın yoluyla olursa ceza 2 kat artmalı. Ayrıca bu bilgiler yasadışı elde edildiyse delil olarak kabul edilmemeli' dedik. Ancak Türk Ceza Kanunu'na göre 2 yıla kadar verilen cezalar erteleniyor" dedi.

BTK'YA TALİMAT VERİLDİ
Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Aslan Güner'in,Genelkurmayİstihbarat Başkanı olduğu dönemde İsrail'den aldırdığı sistemle yaklaşık 2 bin kişiyi yasadışı dinlettiği yönündeki iddiaların üzerine gidilmesi gerektiğini belirten Yıldırım, Genelkurmay Başkanlığı'nın konuyla ilgili başlattığı soruşturmanın yeterli görülmediğini belirtti. Yıldırım, "BTK'ya konuyla ilgili gerekli talimatı verdim. İnceleme ve soruşturma yapılacak. Türk Silahlı Kuvvetleri hassasiyet gösterip soruşturma başlattıysa da kamuoyunda bu yeterli görülmüyor. İnsanlar sokakta 'Bu iş kendi içlerinde örtbas ediliyor' diyor. Ama biz Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nu devreye sokacağız ve herhangi bir şeyin üzeri örtülmesin istiyoruz. Her türlü iletişimde yetkili olan BTK, bu konunun üzerine gidecektir" diye konuştu.

SABAH GAZETE

Bu haber toplam 7990 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri