Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanya'da Aspirin uyarısı

09.06.2009 01:06
Ülkemizde kullanımı en yaygın ilaç olan Aspirinin, yararlarının yanı sıra zararlarınında olduğu Alman haber sitesi Welt Onlein tarafından okuyucularına duyruldu.
Arzu Martha Bohnhorst Başkaya/Almanya

Almanya”da yayın yapan Welt Onlein sitesinin haberine göre; Oxford üniversitesinde yapılan araştırmada, kalp krizi veya daha farklı nedenlerden dolayı Aspirinin önlem olarak alınmasının bir faydasının görülmediği belirtildi. Buna mukabil ilacın çeşitli yan etkilerinin olduğu kanıtlandı.

Eskiden beri genellikle aspirini kalp krizine karşı yâda felç durumlarına karşı önlem olarak kullanmaları doğrultusunda doktorlar ve bilim adamları tarafından önerilirdi. Ancak aspirinin risklerinin faydalarını geçtiği ortaya cıktı. Çünkü iç kanama artış riskinin yüksek olduğu durumlarla karşılaşıldı.

Kalp krizlerine ve felç durumlarına karşı koymak için aspirinin aktif maddesi olan acetylsalicylic asit (ASA) önerilir. Fakat çalışma sonuçları sağlıklı bireylerin dahi iç kanama riski altında olduğu göstermiştir.

İngiltere´nin Oxford Üniversitesinde 100.000 katılımcı üzerinde yapılan 22 değişik çalışmada aspirinin yararları ve riskleri ortaya çıkarılmıştır. Risk taşımayan sağlıklı kişilerde aspirinin kalp krizi ve felç riski oranı yüzde on iki olarak belirlenmiştir. Ayni zamanda bu kişilerde iç kanama riskinin de üçte bir oranında arttığı görülmüştür. Erkeklerde ve bayanlarda, daha önce bir kez dahi kalp krizi geçirmiş kişilerde riskli durumlar yüzde 20 olarak artış göstermektedir.
Kaynak:
Bu haber toplam 2218 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri