Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Astsubay hipnozla ifade de ısrarlı

21.03.2009 20:01
Tümgeneral Ulugüler'in talimatıyla gözaltına alınan Astsubay Ali Balta mahkemede, önceki ifadelerini kabul etmedi.
Kayseri'de Tümgeneral Ulugüler'in talimatıyla gözaltına alındıktan ancak 10 gün sonra avukatıyla görüşebilen Astsubay Ali Balta mahkemede, önceki ifadelerini kabul etmedi. "İfadelerim baskıyla ve hipnozla alındı" dedi...

Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi'nde görevli 3 astsubayın hukuka aykırı bir şekilde gözaltı işlemine tabi tutuldukları mahkeme aşamasında teyit edildi. Garnizon Komutanı Tümgeneral Rıdvan Ulugüler'in talimatıyla 4 Mart'ta gözaltın alınan astsubaylar, 12. günde avukatlarıyla görüştürülürken, 13. günde de ancak mahkemeye çıkarıldı. Oysa ki Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'na (CMUK) göre gözaltına alınan bir kişinin en geç 4 gün içerisinde hakim karşısına çıkarılma zorunluluğu bulunuyor. Yine CMUK'a göre savcılık sorgusunda kendisinin belirleyeceği bir avukatın bulunması gereken Ali Balta, avukatıyla ancak 12. günde görüşebildi.

Ulugüler'in emriyle ilgim yok

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ne sevk edilen 3 astsubaydan Ali Balta mahkemede verdiği ifadesinde, hipnoz yöntemiyle sorgulamaya tabi tutulduğunu belirttiği öğrenildi. Tümgeneral Ulugüler'in sözlü olarak tebliğ edilmesini istediği ve askeri personelin gitmesinin yasak olduğunu gösteren belgenin kendisine amiri tarafından okunduğunu belirten Astsubay Balta, skandal emrin kışla dışına çıkarılmasıyla alakasının olmadığını söyledi. Balta, söz konusu belgeyi ilk kez gözaltına alındığı 4 Mart'ta gördüğünü belirtti.

"İlk ifadeyi kabul ediyorum"

İlk olarak 4 Mart günü gözaltına alındığını ve o gün ifadesinin alındığını belirten Balta, daha sonra Hava Kuvvetleri Adli Müşaviri Hakim Albay Zeki Üçok ve Parapsikoloji Uzmanı Gürol Doğan tarafından 8 - 11 Mart tarihleri arasında tekrar sorgulandığını aktardı. Balta, 4 Mart'ta verdiği ifadeyi kabul ederken, Uçok ve Doğan'ın hipnoz altında aldıkları iddia edilen 17 sayfalık el yazısı ifadeyi ise kabul etmediğini söyledi.

"Sorgumda siviller vardı"

Astsubay Balta, avukatına verdiği el yazısı notunda ifadesinde hipnoz yöntemi uygulayan Gürol Doğan'ın kendisine hipnoz işiyle uğraştığını söylediği, konuşmaması halinde bu yolu deneyeceği yönünde tehditte bulunduğunu bildirdi. Sorgulamada başka sivil giyimli şahıslarında bulunduğunu vurgulayan Balta, Gürol Doğan'ın kendisine Melikgazi Jandarma Karakolu'nda hipnoz yöntemini nasıl yapabileceğini gösterdiğini ve buna ikna olduğunu da belirtti.

Emekli yarbay olduğunu söyleyen Doğan'ın hipnoz yöntemi uygulayarak ifadesini aldığını belirten Balta, hem nezaretteyken hem de disiplin cezaevinde bulunduğu sırada Doğan'ın birkaç kez geceleri yanına gelerek hipnoz yöntemi uyguladığını bu nedenle de 8-11 Mart tarihleri arasında neler söylediğini bilmediğini, dolayısıyla söz konusu ifadelerin ne şekilde kaleme alındığını hatırlamadığını aktardı.

Astubay Ali Balta'nın avukatı Mustafa Dokumacı da mahkemede, müvekkilinin görüşmede korku ve panik içinde olduğunu, yazı yazarken de ellerinin titrediğini aktardı. Astsubay Ali Balta'nın gözaltında bulunduğu dönemde uykusuz bırakıldığına dikkat çeken Avukat Dokumacı, genç astsubayın bulunduğu yerin zaman zaman ısıtıldığını zaman zaman da soğutulduğunu ve hipnoza maruz bırakılarak bu şartlar altında ifadesinin dikte ettirildiğini anlattı. En azılı canilere dahi tanınan hür ve serbest irade ile ifade alma hakkının müvekkiline tanımadığını belirten Dokumacı, müvekkilinin vücut ve ruh bütünlüğünü muhafazası ile psikolojik ve fiziksel baskıdan uzak ifadelerinin alınması hakkına da riayet edilmediğini aktardı.

Savcı Üçok'un Mahmekeyi yanıttığı tesbit edildi

Bu arada Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un Kayseri Sulh Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği yazıda da gerçeğe aykırı bilgi verdiği mahkeme sırasında ortaya çıktı. Üçok, mahkemeye gönderdiği yazısında astsubayların 7 Mart'ta gözaltına alındığını, 8-9 ve 10 Mart'ta gözaltı süresinin üç kez uzatıldığını belirtirken, gerçek mahkemeye gönderilen dosyada ortaya çıktı. Astsubay Ali Balta'nın 4 Mart'ta gözaltınaalındığı mahkeme kayıtlarında yer aldı. Üçok, yardımcısı Hakim Yüzbaşı Mehmet Çelik hakkında 'silahla tehdit' suçlamasıyla açılan soruşturma için Cumhuriyet Savcısı'na gönderdiği teşhis fotoğrafında aynı birimde çalışan başka bir personelin fotoğrafını göndermişti.
Bu haber toplam 2336 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri