Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atalay, Atılacak Adımları Anlattı

13.11.2009 14:29
Milli birlik projesi demokratik açılımda yol haritası şekilleniyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'n de, salı günü ön görüşmeleri yapılan demokratik açılım ile genel görüşmeler başladı. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in başkanlığı yaptığı görüşmede ilk söz Hükümet adına İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a verildi.

 

Milli birlik projesi demokratik açılımda yol haritası şekilleniyor. Hükümet adına Genel Kurul'da ilk konuşmayı yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bu yolda atılacak adımları anlattı. Buna göre, seçim mitinglerinde farklı dillerle propaganda yapılmasından üniversitelerde Kürtçe bölümlerin açılması gibi bir dizi düzenleme getiriliyor.

Bakan Atalay, Genel Kurul'da demokratik açılımın amacını anlattı. Atalay, açılımın insan endeksli bir proje olduğunun altını çizdi. Temel insan hakları ve özgürler noktasında bugüne kadar atılan adımları anlatan Atalay, "Farklı dil ve lehçelerde kurslar açıldı. Aynı şekilde yayın yapma imkânı tanındı." derken TRT 6'yi örnek gösterdi.

 

Demokratik açılımın toplumun sadece bir kesimine değil, herkesi kapsadığını kaydeden Atalay, demokrasiyi daha ileri bir noktaya taşımak için yeni düzenlemeler yapmayı hedeflediklerini anlattı. Buna göre, siyasi propaganda hakkının seçim mitinglerinde farklı dil ve lehçelerin kullanılması, etnik kökene bakılmaksızın temel hak ve özgürlükleri korumak ve geliştirilmesi, üniversitelerde Kürtçeye yönelik enstitülerin kurulması bunların başında geliyor.

 

Demokratik açılımın kapalı bir paket değil ucu açık dinamik bir süreç ve proje olduğunu ifade eden Beşir Atalay, demokratik açılımın projesinde devletin üniter yapısı, rejim şekli, milli dili ve bayrağının söz konusu bile olamayacağını dile getirdi. Atalay, "Bununla fitne fesadın önüne geçmek istiyoruz. Gelin hep birlikte bu projeye katkı sunalım. Kadrelik ve bir şefkat dilini Meclis'te vatandaşlara sunalım. " dedi.

 

Atalay, tüm bunların hayata geçirilmesi için yeni bir anayasanın şart olduğunu söyledi. Bunun için daha demokratik ve toplumsal ihtiyaca cevap verecek sivil bir anayasa olması gerektiğini kaydetti. Türkiye'nin çağın gerisinde kalan bir anayasaya mahkûm olmak zorunda olmadığının altını çizen Atalay, "Türk halkı daha iyi bir anayasaya layıktır. Bunun için toplumun tüm kesimlerinin görüşünü alarak yeni bir anayasa yapmak istiyoruz." dedi.

 

Atalay, ayrıca demokratik açılım kapsamında ayrımcılıkla mücadele için bağımsız bir komisyonun yanı sıra kolluk soruşturmalara karşı da 'Şikâyet Komisyonu' kurulacağını açıkladı.

 

Bu haber toplam 1102 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri