Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atalay'dan canlıda DTP'ye fırça

22.10.2009 00:58
Diyarbakır'dan gelen görüntüler açılım için aylardır çaba gösteren Atalay'ı çok kızdırdı. Bakan canlı yayında DTP'yi uyardı.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ''şu an toplumun her kesiminin katkı vermesi gereken bir süreçte bulunulduğunu'' ifade ederek, ''Özellikle DTP kesimini uyarıyorum; burada büyük zorluklarla mesafe alınan kardeşlik atmosferi oluşturuluyor. Bunu sabote etmesinler, bir fayda, katkı sağlamaz'' dedi.

Atalay, Kanal 24 televizyonunda katıldığı programda ''Demokratik Açılım''la ilgili soruları cevaplandırırken, ''sürecin toplumun her kesiminden destek gördüğünü'' söyledi.

Türkiye'nin en önemli sorununu çözmek için uğraş verdiklerini ifade eden Atalay, Türkiye'nin geleceği için önem taşıyan bu çalışmalara ilişkin, yurt dışından da ''çok olumlu tepkiler'' aldıklarını dile getirdi.

İçinde bulunulan süreci ''kendisiyle çelişircesine eleştirenler'' olduğunu ifade eden Atalay, DTP'nin rahatsız edici tavırlar içinde bulunduğunu olduğunu kaydetti. Atalay, ''Özellikle DTP kesimini uyarıyorum; burada büyük zorluklarla mesafe alınan kardeşlik atmosferi oluşturuluyor. Bunu sabote etmesinler, bir fayda, katkı sağlamaz'' diye konuştu.

Toplumun her kesiminden ''daha yapıcı katkılar beklediklerini'' bildiren Atalay, Hükümet olarak 2001'den beri ''Demokratik Açılım'' sürecinin içinde olduklarını söyledi.

Toplumsal sorunlarda daha fazla özgürlüğün, daha fazla demokrasinin, daha fazla şeffaflığın, çözüm için en iyi yöntem olduğunu belirtirken, ''Baskı ve zorlamayla olmaz'' diyen Atalay, şunları söyledi:

''Bu tür konularla hiç ilgilenmeyebilirdik de. Siyaset sorunların çözümünde en etkili yoldur. Biz risk alıyoruz, demokratik standartları yükseltme yolunda... Tüm farklılıkları zenginlik olarak alıyoruz. Böyle bir vatandaşlık bağı oluşturuyoruz. Bir yandan da terörle ilgili daha etkili sonuç almak istiyoruz. Eve dönüşle ilgili süreç de devam edecek. Tüm bunlarla ilgili de çok bağlayıcı açıklamalarda bulunmak istemiyoruz. Tüm bu olanlar, Hükümet'in planlarının bir parçasıdır. Bazıları tarafından bunlara başka irtibatlar içinde bakılmasını hayretle karşılıyoruz. Bu kadar hayati bir mesele olan terör konusunda muhalefetin tavrını da hayretle karşılıyoruz.''

''Türkiye'nin rahatlaması, paranoyadan kurtulması için bu sürecin sağlıklı yürümesinin'' önemine işaret eden Atalay, ''devleti yıpratıcı ve sabote edici şeylerden basının da kaçınmasının çok önemli olduğunu'' söyledi.

''GÜVENLİK MÜSTEŞARLIĞI''

Tüm bu çalışmaların daha organize yönetilmesi için ''Güvenlik Müsteşarlığı''na ihtiyaç olduğunu belirten Atalay, ''Bu konuda geciktik. Yeri de TOBB'un eski binası olarak belirledik, taşınacağız. Çok gecikti. Yetişmiş insanımız, uzmanımız da var. Emniyet'te, terörde tecrübeli çok insanımız var. Orada çok verimli çalışmalar yapacağız'' dedi.

''Devletin kurumları arasında en uyumlu ilişkilerin yaşandığı bir dönem içinde olunduğunu'' ifade eden Atalay, Güneydoğu Anadolu'ya yatırıma büyük önem verdiklerini söyledi. Atalay, ''Demokratik Açılım'' çerçevesinde de ciddi ve kalıcı yatırımlara devam edileceğini ve GAP Eylem Planı'nda aksaklık olmayacağını kaydetti.
Bu haber toplam 1162 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri