Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atalay tepki gösterdi

07 Temmuz 2008 / 12:14
İçişleri Bakanı Atalay gözaltılarla ilgili Ziverbey Köşkü gibi benzetmesine tepki gösterdi. Bakan'ın, polisin tutuklama biçimi ile ilgili değerlendirmeleri.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ergenekon soruşturması kapsamında gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamalarda polisin insan haklarına uygun hareket ettiğini ve 'titizlik ve hassasiyet' içinde çalıştığını söyledi.

Atalay, Kanal 7 Televizyonu’nda yayımlanan "Başkent Kulisi" programına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Atalay, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili olarak, yargı sürecinde bir konu olduğu için hükümet olarak bu konuda konuşmadıklarını, değerlendirmede bulunmadıklarını söyleyen dile getirdi. Atalay, "Ama bunun belli kısımlarını Bakanlığımız birimleri, Emniyet Teşkilatı yerine getiriyor" dedi.

Emniyet birimlerinin savcıların da başında bulunduğu adli bir görevi yerine getirdiğini hatırlatan Atalay, titiz davranma konusunda birimlerin sürekli uyarıldığını ve bu konuya özen gösterdiklerini kaydetti.

İddianame sürecinin devam ettiğini hatırlatan Atalay, "Birbiriyle irtibatlı bir örgüt ortada. Şu anda bu soruşturmayla ilgili genel kanaat bu şekilde diyebilirim" diye konuştu.


"İşkence yok"

Atalay, emniyetin gözaltılardaki tutum ve davranışlarıyla ilgili eleştirileri için güvenlik birimlerinin insan hakları konusunda ciddi eğitimler aldığını vurguladı. Atalay, son gözaltılarda da iyi muamele ve hakların korunması konusunda duyarlı olunduğunu anlattı. Atalay, güvenlik birimlerinin bu yönde hassasiyet gösterdiklerini ve bunu geliştirdiklerin ifade etti.

Bazı basın yayın organlarında sorgulamalarla ilgili "Ziverbey Köşkü" hatırlatmasının yapıldığının ifade edilmesi üzerine Atalay, "Öyle katiyen işkence gibi çağrışımlar burada söz konusu olamaz. O benzetmede pek isabetli değil, çok farklı dönemler. O dönem olağanüstü bir ortamın, bir dönemin uygulamalarıdır. Burada olağanüstü bir dönem yaşamıyoruz. Normal hukuki süreci yaşıyoruz. O normal hukuk süreci içinde gelişmeler devam ediyor" şeklinde konuştu.


Genelkurmay'la işbirliği

Atalay, emekli orgenerallerin gözaltına alınması konusunda da Genelkurmay Başkanlığı ile 'haberdarlık' ilişkisi içinde hareket ettiklerini söyledi. Atalay, "İki emekli generalimiz askeri mekanlardan alınmıştır. Biri orduevidir, diğeri de askeri ortamda yaşadığı, ikamet ettiği yerden alınmıştır. Dolayısıyla zaten haberdarlık içinde iş birliği içinde irtibat içinde yürütülmüştür. Hiçbir sıra dışı, anormal bir şey olmamıştır" dedi.

Atalay, 'laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu' gerekçesiyle AKP'nin kapatılacağına inanmadığını belirtirken de 'büyük siyasi bir hareket' olarak her durumu değerlendirdiklerini söyledi

radikal
Bu haber toplam 768 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri