Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atama şebekesi yakalandı

16 Mayıs 2008 / 10:54
ÖSYM'ye sızan atama şebekesi 'Patika'ya takıldı.
Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda başarılı olamayanlara belge hazırlayarak işe yerleştirme vaadinde bulundukları, AB üyesi ülkelerine sahte evraklarla vize aldıkları belirtilen 18 kişilik bir "şebeke" çökertildi. Ankara Emniyet'inin bir grubun sahte belgelerle vize aldıkları ve iş vaadiyle dolandırıcılık yaptıkları yönünde bilgiler edinilmesi üzerine çalışma başlattı. "Patika" adı verilen ve 10 ay süren çalışmada zanlıların AB üyesi ülkelerin büyükelçiliklerinden, özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinden gelen kişiler için sahte belgelerle vize aldıkları belirlendi.

6 BİN EURO'YA PASAPORT

Zanlıların vize başına 4 bin ila 6 bin euro arasında para aldıkları kişileri, bir dernek aracılığı ile düzenledikleri turlarla Avrupa ülkelerine götürdükleri saptandı. Şebekenin KPSS'de başarısız olan kişilere de "başarılı olmuş gibi belge düzenledikleri" ortaya çıkarıldı. Çetenin bu iş için belge başına 4 bin YTL para aldıkları belirlendi. Şebekenin 5 bin YTL'ye sahte diploma pazarladığı da belirlendi.

"Şebeke" mensuplarının 80 kişiye sahte vize aldığı, işe yerleştirmek amacıyla da 35 kişiye başarı belgesi düzenlediği tespit edildi. Zanlıların bu şekilde 1 milyon YTL'nin üzerinde haksız kazanç sağladıkları belirtildi. ÖSYM, sahte belgelerle işe yerleştirilenlerin olup olmadığını tespit için araştırma başlattı.

İş takibi iki memurdan

Operasyon kapsamında şebekenin elebaşı olduğu belirtilen Ali K'nın yanısıra Doğan S, Erdal Ö, Mehmet K, Fidayi Y, Zeki Y, Müjgen T, Murat K, Mahmut Ü, Tacettin S, Dursun A, Hüseyin E, Uğur K, Osman K, Birol Y, Ayşen S, Sinan K. ve Murat T. gözaltına alındılar. Zanlılardan Murat K'nın ÖSYM'de, Birol Y'nin de Hazine Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda görevli olduğu ve şebekenin işlerini takip etitği belirlendi. Zanlılarla birliket çok sayıda sahte belge de ele geçirildi.

Yeni Şafak - Fatih İnci

Bu haber toplam 962 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri