Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atamalar hakkında açıklama yaptı

07 Ağustos 2008 / 17:55
Patronlar Kulübü TÜSİAD, rektör atamaları çerçevesinde yaşanan tartışmalara ilişkin bir açıklama yaptı.
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), rektör atamaları ile ilgili olarak, "Şüphesiz, yasalarla yetkilendirilmiş kurumlar bu yetkilerini kullanacaklardır. Ancak bu yetki kullanımı, YÖK sisteminin sorun üreten yapısını değiştirmemekte, her karar ve atama tartışmalara yol açmaktadır. Eğitim kesinlikle siyasetin müdahale alanı olmaktan çıkarılmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

TÜSİAD, son günlerde rektör atamaları çerçevesinde yaşanan tartışmalara ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, son yapılan rektör atamalarının, daha önceki örneklerde olduğu gibi bazı üniversitelerde tepki yarattığı ve bu süreçte bazı değerli akademisyenlerin üniversitelerden istifa ettiklerini açıkladığı anımsatıldı.

Açıklamada, "Şüphesiz, yasalarla yetkilendirilmiş kurumlar bu yetkilerini kullanacaklardır. Ancak bu yetki kullanımı, YÖK sisteminin sorun üreten yapısını değiştirmemekte, her karar ve atama tartışmalara yol açmaktadır. Türkiye'nin yükseköğretimde yeni bir yapılanmaya gitmesi gerektiği muhakkaktır" ifadelerin yer veren TÜSİAD, böylece üniversitelerin siyasi gerginliklerin bir unsuru olmaktan çıkarak enerjilerini eğitimin niteliğini yükseltmeye yönelik çalışmalar üzerine yoğunlaştırabileceklerini savundu. Açıklamada ayrıca, "Eğitim kesinlikle siyasetin müdahale alanı olmaktan çıkarılmalıdır" ifadelerine yer verildi.

Yükseköğretimde çeşitliliğin öneminin vurgulandığı şöyle denildi:
"Yükseköğretimde, bireylere seçme olanağı tanıyan çeşitlilikte, ademi merkeziyetçi, kurumların yaratıcılığını ön plana çıkaran, karşılaşılan sorunlara esnek tepkiler verebilen, üniversitelerin birbirleri ve yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarıyla rekabet edebilmelerine fırsat tanıyan bir sistemin varlığı son derece önemlidir. Bugünkü tek tip ve merkeziyetçi yapının, fiilen çeşitlenmiş olan Türk üniversitelerini yönetmeye ve yönlendirmeye yeterli olup olmadığı sorusu da dikkate alınarak, açık bir diyalog ortamında, yükseköğretim politikasının ve vizyonunun daha demokratik bir bakış açısıyla yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu süreçte siyasi otoritenin gerginlik yaratmayan uzlaşmacı tavrı eğitim sisteminin ihtiyaç duyduğu reformun gerçekleşmesine yardımcı olacaktır."

(ANKA)
Bu haber toplam 996 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri