Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atamaları kim yapacak?

23 Temmuz 2008 / 13:16
AKP kapatılır ve Başbakan Erdoğan'a siyasi yasak gelirse Yüksek Askeri Şura'da komutanların atamaları nasıl yapılacak? İşte senaryolar...

Anayasa Mahkemesi'nin kapatma kararı vermesi ve Başbakan Erdoğan'a siyasi yasak gelmesi durumunda, YAŞ kararlarına paralel gerçekleşen Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıkları ile ilgili atamaların nasıl yapılacağı soruları gündemde. Anayasa Mahkemesi'nde sözlü savunma yapan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Başbakan'a siyasi yasak getirilerek partinin kapatılması durumunda, “Başbakan'ın istifa etmiş sayılacağı ve hükümetin düşeceği aşikardır” demişti. Hükümetin istifası veya Anayasa Mahkemesi'ndeki dava süreci YAŞ'ın terfilere ilişkin çalışmalarını etkilemiyor. Kanun gereği, başbakan bulunmadığında şuraya Genelkurmay Başkanı başkanlık edeceğinden, terfi işlemleri ile ilgili bir sıkıntı yaşanması da söz konusu değil.

BAŞBUĞ'U KİM ATAYACAK

Ancak, hükümetin düşmesi durumunda 30 Ağustos tarihinde görev süresi sona erecek olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın yerine nasıl atama yapılacağı konusu merak uyandırdı. Anayasa'nın 117. maddesine göre, Genelkurmay Başkanı, Bakanlar Kurulu'nun teklifi üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor. Kuvvet komutanları Genelkurmay Başkanı'nın teklifi ve Milli Savunma Bakanı'nın inhası üzerine Başbakan ile Cumhurbaşkanı'nın onayı ile atanıyor.

Ankara kulislerinde konuşulan senaryolar şöyle:

1- Hükümet, 28 Temmuz öncesi yeni Genelkurmay Başkanı ile ilgili Bakanlar Kurulu teklifini hazırlayarak Çankaya Köşkü'ne gönderebilir.

2- Anayasa Mahkemesi'nin kararı, Yüksek Askeri Şura'nın çalışmalarını tamamlaması sonrasında ortaya çıkabilir.

3- YAŞ çalışmalarını tamamlamadan kapatma kararı verilirse, Başbakan istifa etmiş sayılır ve hükümet düşer. Ancak yeni hükümet kuruluncaya kadar Erdoğan hükümeti görevine devam eder. Atama kararnamesini Köşk'e gönderebilir.

4- Erdoğan, YAŞ kararlarını ve atamaları yeni hükümetin gerçekleştirmesini ister. 30 Ağustos'a kadar kurulacak bir yeni hükümet atama kararlarını onaylayabilir.

5- Yeni hükümet 30 Ağustos'a kadar oluşturulamazsa, “kaos” senaryosu gündeme gelebilir. Daha önceki atama kararnameleri 30 Ağustos 2008 tarihine kadar olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner 1 Eylül tarihi itibariyle otomatikman emekliye ayrılır. Bu durumda, TSK'nın komuta kademesi ve ileriki yıllara ilişkin planlar tamamen değişir.

Haber: Barkın Şık/Akşam
Bu haber toplam 872 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri