Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atatürk sarışın kadınlardan hoşlanır, içki içerdi

19.12.2009 19:22
Kendisi sarışın bayanlardan hoşlanır, içki içerdi..

New York'ta Birleşmiş Milletler (BM) genel merkezinde Atatürk Sempozyumu düzenlendi. Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe, Atatürk'e yönelik “Kendisi sarışın bayanlardan hoşlanır, içki içerdi” diyen Prof. Vamık Volkan'a tepki gösterirken “Kendimi ‘Mustafa’ filminde gibi hissettim, bu beni biraz üzdü. Atatürk'ün anlatılacak çok daha başka yönleri var” dedi.

ATATÜRK SEMPOZYUMU
Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği himayesinde, İstanbul Üniversitesi Mezunları Derneği Amerika Şubesi (İÜMEZUSA) tarafından düzenlenen, ‘Atatürk'ün Mirası: Bir Milletin Vicdanının Dönüşümü' adlı sempozyuma, Atatürk, Türkiye ve Osmanlı tarihi, sözde Ermeni soykırımı konuları ile ilgili araştırmaları ile bilinen Prof.Dr. Justin McCarthy, Prof.Dr. Arnold Reisman, Doç.Dr. George Gawrych ve Prof. Dr. Vamık Volkan konuşmacı olarak katıldı.

MANEVİ KIZI TEPKİ GÖSTERDİ
Açılış konuşmalarını İÜMEZUSA Başkanı Mehveş Sönmez, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan ve Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Kaya Boztepe yaptı. Sempozyuma Atatürk'ün birçok Türk ve Amerikalı izleyicinin yanı sıra, Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe de katıldı. Adatepe, Atatürk'ün aile içi ve kişisel yaşamı, çocukluk dönemi, ilk eğitimi gibi konularda açıklamalarda bulunan Prof.Dr. Vamık Volkan'ın, Atatürk'e yönelik sözlerine tepki gösterdi. Adatepe, kendisine söz verildiğinde, Atatürk'ün kızı olmaktan son derece gurur duyduğunu anlatırken, “Sayın profesörlerin konuşmalarını dinledim. Çok mutlu oldum. Yalnız Sayın Prof. Volkan’ın konuşmasını dinlerken, kendimi ‘Mustafa’ filminde gibi hissettim biraz. Bu beni biraz üzdü. Çünkü Atatürk'ün anlatılacak çok daha başka yönleri var” diye konuştu.

New York Devlet Üniversitesi (SUNY) öğretim üyelerinden Dr. Umut Uzer'in yönettiği sempozyumda konuşmacılardan Prof. Reisman konuşmasında Atatürk'ün, daha önceleri dinsel baskı nedeniyle gelişemeyen resim, müzik, heykeltraşlık gibi sanat dallarına verdiği verdiği önemi anlattı.

VAMİK VOLKAN NE DEDİ
Prof. Dr. Volkan konuşmasında, Atatürk'ün dedesinin dağlara çıkmış bir eşkıya olduğunu dile getirmişti. Emekli öğretim üyesi ayrıca Atatürk'ün gittiği okulun sahibinin Mustafa Kemal için model insan olduğu ve Şemsi Efendi'nin de Yahudilikten dönme olduğunu dile getirdi. Atatürk'ün annesinin Atatürk'ün nasıl eğitim alması konusunda kararsızlık yaşadığını da vurgulayan Prof. Dr. Vamik, Zübeyde Hanım'ın Mustafa Kemal'in seküler mi yoksa dini eğitim veren okula gitmesi konusunda tereddüt yaşadığına dikkat çekti. Volkan, nihayetinde Atatürk'ün Şemsi Efendi okuluna yazıldığını ve bu müessesenin sahibini de kendisine hayatı boyunca model insan olarak aldığını vurguladı. Atatürk'ün çocukluk döneminden aldığı eğitime kadar birçok farklı yönlerini dile getiren Volkan, Mustafa Kemal'in Hitler'in tam karşıtı bir lider olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Volkan, annesi öldüğünde Atatürk'ün ağlamadığını ve bunun gerekçesini de Atatürk'ün, "Benim anam vatanımdır. Vatanım hayatta ve öyle de kalacak" dediğini söyledi.
 

Bu haber toplam 7808 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri