Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atatürk'e resmen 'ırkçı' dediler

29.07.2009 13:55
The Guardian, Erdoğan'ın "Atatürk'ün aşınmakta olan ultramilliyetçi mirasına en büyük darbeyi vurmak üzere olabileceği"ni yazdı.
Guardian yazarı Simon Tisdall'ın kaleme aldığı ve Türkiye'deki Kürt açılımı tartışmalarının ele alındığı "Türkiye Barışa mı Hazırlanıyor?" başlıklı yazıda, "Olayın tezat oluşturan yanı şu ki, bu adımlar hükümetin sözde İslamcı gündemini hayata geçirmesiyle değil, Türkiye'nin 12 milyonu bulan ve Atatürk döneminde baskı altında tutulan güçlü etnik Kürt azınlığın haklarıyla ilgili" denildi.

The Guardian, Erdoğan'ın yeni girişiminin, hem kendisini hem de lideri olduğu partiyi gizli dinci gündem izlemekle suçlayan asker ve sivil laik muhafazakar çevreler tarafından durdurulabileceğini öne sürdü.

Gazete bu çerçevede, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Başbakan Erdoğan'ı "İmralı kasabının rehberliğinde Türkiye'yi bölmeye hazırlanmakla" suçladığını belirterek, Bahçeli'nin "Erdoğan, Türkiye için ciddi bir risk haline geldi" şeklindeki sözlerine de yer verdi.

Erdoğan'ın planının ayrıntılarının henüz bilinmediğini vurgulayan İngiliz gazetesi, Türk basınında, "PKK'lılar için genel af, siyasi, ekonomik, dil ve eğitim hakları, Güneydoğu'da Kürtçe isim yasağının kaldırılması" gibi adımlardan söz edildiğini kaydetti.

Gazete, PKK'nın cezaevinde bulunan elebaşısının da bir "yol haritası" hazırlığında olduğu yönünde haberler bulunduğunu hatırlatarak şu sözlere yer verdi:

"Buna karşılık, iki emekli orgeneralin de sanıkları arasında olduğu Ergenekon davası ve geçen yıl türbanın üniversitelerde serbest bırakılması gibi örneklerde ortaya çıkan ve bir süredir yaşanan iç gerilimler, Erdoğan'ın Kürt açılımını rayından çıkarma tehdidi taşıyor. Söz konusu barış süreci de bazı çevrelerde, Atatürk'ün milliyetçi ideallerinin baltalanması olarak görülebilir. Ancak zaman değişiyor, Türkiye'nin muhafazakarlıkta ısrar eden devletçileri de değişmek zorunda kalabilirler"

"Sultan'dan Atatürk'e..."

Yazıda, tarihçi Andrew Mango'nun kaleme aldığı "Sultan'dan Atatürk'e" isimli yeni kitaba da yer veriliyor. Kitaba göre Atatürk o dönemde kendini "ulus devlet" kavramına adadığı için ne dine, ne ayrılıkçılara ve ne de azınlıklara ayıracak zamanı olmadığını belirten The Guardian, Türkiye'yi kuran Lozan Anlaşması'nın üzerinden 86 yıl geçtikten sonra Atatürk'ün biçtiği dar gömleğin gevşetilmesi yönünde büyük baskılar bulunduğunu ileri sürdü.
Bu haber toplam 1144 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri