Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atatürk'ün dinlediği müzik arşivi

12 Ağustos 2008 / 12:02
Cumhurbaşkanlığı çok önemli bir arşivi internete aktardı. İşte Ata'nın Çankaya sofralarında dinlediği o taş plaklar;

Atatürk'ün dost sohbetlerinde, günler süren tren yolculuklarında, dönemin aydınları, siyasetçileri ve bilim adamlarıyla memleket meselelerini tartıştığı Çankaya sofralarında dinlediği şarkılar ve türkülerden oluşan derleme, Cumhurbaşkanlığı internet sitesindeki "Atatürk Özel" bölümünde yayınlanmaya başladı.

Atatürk'ün Sevdiği Müzikler, Çankaya Atatürk Müze Köşkü'nde bulunan 271 adet plak ve Atatürk'ün "Beyaz Tren"deki seyahatleri sırasında dinlediği plaklar arasından seçildi. Plakların ses kalitesinin yükseltmesi ve müzik dışı ses bozukluklarından arındırılarak dijital ortama aktarılması ise TRT tarafından gerçekleştirildi.

Ulu Önder'in severek dinlediği pek çok ismin bulunduğu arşivde kimler yok
Bu büyük arşivde yer alan
o eşsiz sesleri dinlemek için
TIKLAYIN http://www.tccb.gov.tr/sayfa/ata_ozel/muzik/?ver=83
ki: Münir Nurettin Selçuk, Saadettin Kaynak, Hamiyet Yüceses, Mustafa Nafiz, Afitap Hanım, Yesarî Asım Arsoy, Safiye Ayla, Müzeyyen Senar, Selahattin Pınar ve daha pek çok isim.

Mustafa Kemal'in tren yolculukları sırasında dinlediği Necip Celal Andel'in Seyyan Oskan tarafından seslendirilen "Yıllar" tangosu da var içlerinde; hüzzam, karciğar şarkılar, kantolar, gazeller de...

Atatürk'ün başka türlü sevdiği, kendisinin de eşlik ettiği, gözleri dolarak dinlediği Rumeli türkülerine de erişmek mümkün. Falih Rıfkı Atay, Çankaya adlı kitabında, Atatürk'ün hislerini "Rumeli türküleri söylerken derin ve onulmaz bir gurbet ve sıla acısı gözlerinde yaşarırdı" sözleriyle anlatır.


Kaynak:
Bu haber toplam 8520 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri