Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ateist yazar,''İslam'ın 2 büyük devrimi''

29.10.2010 02:48
İsveç'in ve dünya'nın önde gelen yazarlarından Jan Guillou Alby Türk gençlik Derneğinin davetlisi olarak bir konferans verdi, ve Hz Peygamber(sas) Hıristiyanlığa karşı getirdiği 2 yeniliği övdü...

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

İsveç Alby Türk gençlik derneğinin gerçekleştirdikleri Kültür çalışmaları münasebetiyle, İsveç’in dünya’ca tanımış yazarı Jan Guillou, İsveç’in başkenti Stockholm’de Türklere yönelik bir konferans verdi.

30 yakın Roman yazan Ünlü yazar Jan Guillou’nun; ’’Hamilton, Ondskan, Arn’’dan oluşan üç eseri sinema filmine çevrilmiş bütün dünya’da olduğu gibi ülkemizdede gösterime girmişti.

Özellikle, ‘’Ondskan’’ Türkçe versiyonu ile,’Şeytan’a Karşı’’ filmi ülkesi tarafından 2004 Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adayı seçildi.

İsveç’te en çok satanlar listesinde aylarca bir numarada kalmış aynı adlı otobiyografiden uyarlanan ‘Şeytana Karşı’, 2003 yılında ülkesi İsveç’te çekilmiş en iyi filmdi. 86 ülke ve Türkiye’de gösterime giren, ‘’Şeytan’a Karşı’’ Filmi büyük beğeni kazanmıştı.

'KOMİNİST DEDİLER KOMİNİST OLDUK’’

Stockholm’üm Alby bölgesinde, Alby Türk Gençlik derneğinin davetine icap eden , İsveç’in en ünlü yazarlarından birisi olan ve zaman zaman açıklamalarıyla ülkesinin politik gündemini de ziyadesiyle meşgul eden Jan Guillou dünya’daki yaşanan gerginlik ve çatışmalar üzerine ilginç bilgiler verdi.

Vietnam savaşının yaşandığı 60’lı yıllarda Amerika’ya karşı Vietnam’ı arka çıktığı ve Vietnam halkını savunan kitap yazdığı için kendisine Komünist damgasının vurulduğunu ve bundan da rahatsız olmadığını belirtti.

YENİ DÜŞMAN İSLAM

1944 doğumlu olan ünlü yazar, 1990 yılında Sovyetlerin yıkılmasından sonra NATO’nun ayakta kalması kendisini çok şaşırttığını ifade etti. O günlerde okuduğu bir gazete haberininde kendisini şok ettiğini belirtti. NATO yetkililerinin açıklama yaptığı haberde, ‘’NATO yeni düşman olarak İslam’ı ilan ettiği ve İslam’a karşı topyekûn mücadele edilmesi gerektiğinin’’ altının çizildiğine işaret eden Guillou, ‘’O haberi okuyunca anladım ki, dünya, ırk ve din çatışmasına gidilecek ve buda gerçekleşti. Soğuk savaş zamanında NATO’nun Sovyetlere karşı yaptırımlarını ve tedbirlerini anlayabiliyorum, ama İslam deyince hedef nere? Libya mı? Suriye’mi? İran mı Irak mı hangi İslam ülkesi? Bundan da anlaşılıyor ki, NATO varlığını devam ettirmesi için daima suni bir düşmana ihtiyaç var oda İslam seçildi. Tabi medyada bunun tetikçisi oldu. Bir gün gezi için gittiğim bir ülkede sadece CNN kanalını izledim 65 haber yayınladı, büyük çoğunluğu Müslümanlar ve İslam’ı kötülüyordu’’ şeklinde konuştu.

İSLAM PEYGAMBERİNİN YAPTIĞI İKİ DEVRİM

Kendisinin 12 yıl Hıristiyanlık eğitimi aldığı halde Ateist olduğunu belirten ünlü yazar Jan Guillou’ İslam peygamberi gelmeden önce Hıristiyan olabilmek için özel bir statün ve halk arasında önemli bir konumun olması gerekirdi. Ayrıca Hıristiyanlar tek tanrı yerine üç tanrıya inanıyorlardı. İslam peygamberi geldi ve devrim gibi bir reform yaptı. Hıristiyan inancının aksine, insana özel bir statü gerekmediğine tanrı ile kul arasına kimsenin giremeyeceğini ilan etti. Ayrıca 3 tanrı olmadığını tek tanrı olduğunu ve sadece ona inanılması gerektiğini ilan etti’’ şeklinde konuştu.

Kendisinin neden Nobel ödülü alamadığına değinen İsveçli yazar, ‘’ Nobel almak için kitaplarınızın konusu karışık olacak, biraz felsefe takılacaksın, biraz entel, kelime oyunları ile kitabı süsleyeceksin ve fazla anlaşılır olmayacak o zaman ödül alabilirsin. Fazla bu işlerle uğraşmıyorum bu günlerde yoğun çalışma içindeyim. 1901 yılından 2001 yılına kadar geçen zaman diliminde önemli tarihi olayları konu alan ciltler halinde yayınlanacak yeni kitabımın çalışmasına başladım ‘’dedi.

ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK

Kültür çalışmaları doğrultusunda, Dünya’ca ünlü yazar Jan Guillou’ya konferans verdiren Alby Türk Gençlik derneğinin başkanı Talha Okur, ‘’Kitaplarını okuduğumuz ve Filmlerine baktığımız Sayın Jan Guillou bizi kırmayıp davetimize icap ettiği için kendisine çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten Tarihin derinliklerinden gelen bilgilerinden ve tespitlerinden çok faydalandık. İnşallah Jan Guillou gibi dünya’ya iz bırakmış önemli kişileri davet edip insanlarımızı bilgilendirmeye çalışacağız’’ diye konuştu.
 

031.jpg

033.20101029021057..jpg

042.jpg

044.20101029021145..jpg

Kaynak:
Bu haber toplam 3006 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri