Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ateşkes Anlaşmasında ki Detaylar...

19 Haziran 2008 / 08:21
İsrail, Hamas ile ateşkes yoluna gitti.Peki anlaşmada neler var?
Mısırlı üst düzey kaynaklar, İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın temsilcileriyle İsrail hükümetinin ateşkes konusunda anlaştığını ve anlaşmanın önümüzdeki Perşembe gününden itibaren yürürlüğe gireceğini bildirdi.


Mısır’ın resmi Ortadoğu haber ajansı, diplomatik kaynaklara dayanarak verdiği haberinde anlaşmanın taraflar arasında karşılıklı olarak saldırıların durdurulması ve kuşatmanın kaldırılmasını öngördüğünü ifade etti.


Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü da yaptığı açıklamada taraflar arasında ateşkes anlaşmasının sağlandığını belirtirken Hamaslı bir yetkili, ateşkes hakkında kamuoyuna aktarılan bilgilerin, tam olarak doğru olmadığını ifade etti.


Öte yandan Çarşamba gününe kadar İsrail’deki resmi ağızlardan ateşkesin resmi olarak kabul edildiğine dair herhangi bir açıklama gelmemişti. Hatta İsrail’in Kahire’deki dolaylı görüşmeleri yürüten ismi Amos Gilad, geçen Perşembe akşamı bir açıklama yaparak tarafların ateşkesin şartları konusunda anlaşmaya varamadığını ve İsrail’in Gazze’de iki seneye yakın bir süredir esir tutulan Gilad Shalit konusunda taleplerinin karşılanmaması nedeniyle sonuca ulaşmada başarısız olunduğunu iddia etmişti.


Ancak İsrailli yetkililer tarafından dün (18 Haziran Çarşamba) yapılan açıklamalar, ateşkesle ilgili Filistinli direniş gruplarıyla anlaşmaya varıldığını teyit etmiş oldu. Dolaylı görüşmeleri yürüten heyetin başkanı Amos Gilad, ateşkesin Perşembe sabahı itibariyle yürürlüğe gireceğini kabul etti. Gilad “Mısır’ın bu arabuluculuk çabalarına bir şans vermek istedik ve ateşkesin başarılı olmasını umut ediyoruz. Bu ateşkes sayesinde İsrail’in güney bölgeleri yıllardır arzu ettiği sukunete kavuşacak.” şeklinde konuştu.


İsrail radyosu da Başbakan Ehud Olmert, Savaş Bakanı Ehud Barak ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’nin ateşkesi onayladığını bildirdi.


Bu arada ateşkesin ilan edilmesinden az önce İsrail ordusuna bağlı uçaklar, Filistin İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Müfrezeleri üyesi 5 Filistinli direnişçiyi öldürmüştü. İsrail’in ateşkesin yürürlüğe gireceğini açıkladıktan az sonra da Hamas’ın askeri kanadı İzzettin el-Kassam Tugayları’nın sınırda nöbet bekleyen İsrail askerlerine ateş açtığı ancak yaralanan kimsenin olmadığı bildirildi.


Hamaslı üst düzey bir yetkili de ateşkes anlaşmasının imzalandığını ve ayrıntıların daha sonra açıklanacağını ifade etmişti. Gazze Şeridi’nde bir basın toplantısı yapan Hamas’ın önde gelen isimlerinden Mahmut Zehhar, ateşkesle ilgili ayrıntıları kamuoyuna aktardı.


Zehhar’ın açıklamaları


Kahire’de akeşkes konusunda Mısırlı yetkililerle görüşen Hamas heyetinin başkanı Mahmut Zehhar, Kahire’den döndükten sonra yaptığı açıklamada ateşkes anlaşmasının ayrıntılarını açıkladı. Toplantının başında Hamaslı yetkili Halil el-Hayye, anlaşma maddelerini basın mensuplarına okudu:


1. Perşembe sabah saat 6’dan itibaren bütün askeri operasyonların durdurulacak.

2. Ateşkes, altı ay boyunca yürürlükte kalacak.

3. Ateşkes, Mısır’la koordineli bir şekilde uygulanacak.

4. Ateşkesin yürürlüğe girişinden birkaç saat sonra sınır kapıları kısmi olarak açılacak.

5. Mısır, ateşkesin daha sonraki süreçte Batı Yaka için de geçerli olması için çalışacak.

6. Önümüzdeki hafta, Mısır, Refah sınır kapısının durumunu görüşmek üzere AB yetkilileri, Filistin Özerk Yönetimi yetkilileri ve Hamas yöneticileriyle ayrı ayrı görüşmeler yapacak.


Mısır’ın Anlaşmadaki durumu


Zehhar, Hamas’ın ateşkes konusunda Mısır’dan çeşitli garantiler aldığını, ateşkesle ilgili ihlaller olduğunda Mısır’a başvurulacağını kaydetti. Esir asker Gilad Şalit meselesinin ateşkesten tamamen ayrı bir konu olduğunu belirten Zehhar, buna rağmen anlaşmaya göre bu dosyanın çözümlenmesi için de çabaların yoğunlaştırılacağını dile getirdi.


Mısırlı yetkililer basına yaptıkları açıklamalarda ateşkesin başarılı olması için tarafların ellerinden gelen bütün çabayı göstermesini istedi.


Ateşkesin ayrıntıları


Ateşkes iki aşamalı olarak uygulanacak. Birinci aşamada bütün saldırılar durdurulacak, Gazze ile İsrail arasındaki sınır kapıları kısmi olarak açılacak, kuşatma hafifletilecek. İkinci aşamada ise Shalit konusu görüşülecek ve Mısır’la Gazze arasındaki Rafah sınır kapısı ele alınacak.


İki hafta sonra ise Mısır, AB yetkilileri, Özerk Yönetim ve İsrailli yetkililerle Rafah sınır kapısını görüşmek üzere hepsiyle ayrı ayrı bir araya gelecek.

Hamas yetkilisi Ahmed Yusuf ise ateşkesin başarılı olmaması için bir neden bulunmadığını, bütün Filistinli direniş gruplarının şartları kabul ettiğini, ateşkesi bozan tarafın bunun sorumluluğunu üsleneceğini ifade etti.
Bu haber toplam 854 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri