Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atilla Altuntaş, İsveç Habername ÖZEL

12 Eylül 2008 / 18:27
KANSERE KARŞI YENİ SİLAH!İsveç'teki Stockholm Kraliyet Tek. Üniv. (KTH) öncülüğünde yürütülen insan vücudundaki protein hücreleri araştırmalarının, kanser tedavisinde bir umut olacağı ifade ediliyor.

İsveç'te yapılan beş yıllık bir araştırmanın sonunda, insan vücudundaki proteinlerin dörtte birlik bir kısmının tespit ve analizleri gerçekleştirilmiş oldu. 'Human Protein Resource' (HPR) adı verilen bu projede insan vücudundaki proteinlerin yüzde 25'inin tespit edildiği ve bunun da 6 bin kadarlık bir insan proteini çeşidine denk geldiği ifade edildi.

Uzmanlar, sahasında öncü olan çalışmayla proteinlerin tamamen tespit edilmesinin, kanserin tedavisinde çok etkili olacağını belirtti. Bu araştırmada 150 bilim adamı yer alırken, araştırmacılar 2003 yılından beri insan vücudunun protein haritasını ortaya koymak için çaba sarf ediyordu.

 Araştırmacılar, insan vücudunda 20 bin 400 protein çeşidi olduğunu tahmin ediyor. Geçtiğimiz günlerde konu hakkında bir haber yayınlayan Metro Teknik Gazetesi; 2010 yılında bütün araştırmaların nihayete erdirilebileceğini ve araştırma sonuçlarının kanser tedavilerde çok işe yarayacağını kaydetmişti

www.habername.com

Bu haber toplam 1574 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri