Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Müslümanlar camide yakılacaktı

01.11.2010 22:14
Atina'da yayımlanan Elefterotipiya gazetesi, 'bir grup fanatik Yunanlının, eylem girişimini deşifre etti.
Atina'da yayımlanan Elefterotipiya gazetesi, 'bir grup fanatik Yunanlının, başkent Atina'da 40 Bangladeşli göçmeni cami olarak kullandıkları bir eve kapatarak, yakma girişiminde bulunduğunu' yazdı.

Haberde, aşırı sağcı Altın Şafak örgütü üyesi oldukları belirtilen öfkeli bir grubun, Amerikis meydanındaki bir apartmanın bodrum katında, içinde 40 göçmenin bulunduğu evin kapı ve pencerelerini kapatıp, içeri yanıcı madde attığı, çıkan yangının göçmenler tarafından söndürüldüğü, yaralanan iki kişinin hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Haberde, Cumartesi akşamı meydana gelen olayla ilgili "polisin önceden haberdar edildiği, bölgeye çok sayıda polis ve çevik kuvvet mensubunun sevk edilmesine rağmen olayın engellenemediği" iddiasına yer erildi.

Yunanistan Müslümanları Birliği Başkanı Naim Elgandur, Elefterotipiya gazetesine yaptığı açıklamada, "fanatiklerin 40 kişiyi camiye kilitledikten sonra gaz dökerek burayı ateşe verdiklerini" ifade ederek, "Trajik olan; içeride kalanlar olay sırasında polislerin de orada bulunduğunu söylüyorlar" dedi.

Yunanistan'da ırkçılığa karşı mücadele veren "Irkçılığı Sınırdışı Edin" isimli örgütün Başkanı Thanasis Kurkulas da "saat 21.00 sularında, caminin önünde ırkçı sloganlar atan bir grubun toplandığını haber aldıktan sonra polisi aradığını" belirtti.

Kurkulas, "Polis bana olayla ilgili haberlerinin olduğunu söyledi. Ancak görgü tanıklarının ifadelerine göre, saat 23.00 sularında olay yerinden 50 metre uzaklıkta polis ekipleri bulunmasına rağmen, aşırı sağcı gruplar 'Yabancılar Yunanistan'dan dışarı', 'Hiçbir zaman, hiçbir yerde cami olmayacak' şeklinde sloganlar atarak, etrafta dolaşıyordu" diye konuştu.

Elefterotipiya gazetesine göre, polis ise ihbar üzerine olay yerine gittiğini, ancak buraya ulaştığında caminin girişinde Mısırlı ve Afganistanlı iki yaralıyı bulduğunu kaydetti.

Bu haber toplam 1854 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri