Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ATO'da seçim gergin başladı

19 Şubat 2009 / 08:38
Ankara Ticaret Odası (ATO)'nda seçim maratonunun ilk etabı olaylı başladı.
64 meslek komitesi ile 181 üyeli oda meclisi seçimleri için dün sandık başına koşan üyeler, büyük bir kargaşayla karşılaştı.

Oy kullanma alanının yetersizliği, organizasyon aksaklıkları ve yetki belgelerinde yaşanan tartışmalar ortamı iyice gerdi. Çok sayıda üye oy kullanamazken, gerginlik öğle saatlerine doğru yumruklaşmaya dönüştü. Mevcut yönetim ile muhalif grubun kavgası polis tarafından yatıştırıldı.

Seçim öncesinde mevcut yönetimin kendine yakın şirketlere fason şube kurdurduğunun ortaya çıkması ve bazı üyelere 'yetki belgesi' verilirken zorluklar çıkarıldığı iddiaları, dün sandığa gerilim olarak yansıdı. Seçim sırasında uzun kuyruklar oluşması da gerilimi artıran bir diğer etken oldu. 27. İnşaat Müteahhitleri Komitesi Anadolu Grubu'ndan Ayhan Atalay, oy kullanma yetki belgelerini yakarak seçimi protesto etti. Oda seçimlerine üyeler yoğun ilgi gösterirken, Atalay gazetecilere yaptığı açıklamada, oy kullanmaya gelen birçok üyenin çeşitli sebeplerden dolayı oyunu kullanmadan ayrılmak zorunda kaldığını söyledi. Bazı meslek komitelerinde binlerce üyenin oy kullanması gerektiğini, oysa bu meslek komiteleri için tek sandık kurulduğunu, bunun da izdihama sebep olduğunu ifaden eden Atalay, "Afrika'da bile böyle bir seçim yapılmıyor." diye tepki gösterdi. Birçok üyenin oy kullanmadan odayı terk ettiğini vurgulayan Atalay, üyelerin oy kullanamama sebepleri arasında vergi numaralarının bulunmamasının yanı sıra, yetki belgeleri çıkaramamaları, yetki belgesi çıkaran üyelerin ise listelerde isimlerini bulamamaları olduğunu kaydetti. Üyelerin yaklaşık yüzde 20'sinin oy kullanamadığını öne süren Atalay, şu anki yönetimin iktidarda kalabilmek için bu yönteme başvurduğunu savundu. ATO Başkanı Sinan Aygün'e ilişkin de eleştirilerde bulunan Ayhan Atalay, "Aygün'ün odasına gidin. Her taraf ekranlarla doludur. En az 50 tane ekran var. Her tarafı seyreder. Gelene gidene tek tek bakar korkusundan. Etrafında onlarca koruma vardır. Hepsinin birbirleri arasında ayrı bir haberleşme ağı vardır. Ama şu anda evrak çıkartılan, yetki belgesi çıkartılan yerde insanlar iptidai şartlarla çalışıyor. Tek tek dosya çıkartıyor." diye konuştu.

Atalay daha sonra, kalabalık bir medya ordusu ile içeri girerek yaşanan izdihamı gazetecilere gösterdi. İçeride gazetecilere açıklamalarda bulunan Atalay, yaşanmakta olan olumsuzluklardan, Başkan Sinan Aygün ile Başkan Vekili Salih Bezci'yi sorumlu tuttu. Atalay daha sonra oda bahçesine çıkarak elinde tuttuğu bir tomar yetki belgesini yaktı. Elinde tuttuğu yetki belgelerinin, yarım saat içinde oy kullanamadan odadan ayrılan üyelere ait olduğunu belirten Atalay, "İşe yaramıyorlar, bari yansınlar." dedi. Bu arada, bahçede basın açıklaması yapıldığı sırada; odanın ikinci katındaki pencereden bir kameranın kayıt yaptığı görüldü. Aşağıdan, "Bizi kayda alıyorlar." bağrışmaları üzerine, kamera içeri alındı. ATO Basın Müşaviri Melih Çuhadar ise bugüne kadar yetki belgesi için başvuran tüm üyelere belgelerinin düzenlenerek verildiğini açıkladı. Çuhadar, her geri çevrilen belgenin yasal dayanağı ve gerekçesinin mevcut olduğunu kaydetti.

Ankara Ticaret Odası meclis üyesi olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu ile ATO Başkanı Sinan Aygün, birlikte oy kullandı. Aygün ve Hisarcıklıoğlu, 54. Sıhhi Tesisat Malzemesi Satıcıları Meslek Komitesi'nden oda meclisine seçildiler. Hisarcıklıoğlu'nun mayısta gerçekleştirilecek Odalar Birliği Genel Kurulu'nda yeniden başkanlığa aday olabilmesi için ATO Meclisi'ne seçilmesi gerekiyordu. Yine Sinan Aygün'ün de 23 Şubat Pazartesi günü yapılacak, ATO Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri seçiminde başkanlığa aday olabilmesi için oda meclisine seçilmesi gerekiyordu. Dünkü seçimlerin ardından 23 Şubat Pazartesi günü 181 kişiden oluşan yeni Oda Meclisi, ATO Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerini aynı oy pusulası üzerinden belirlemek üzere yeniden sandık başına gidecek. Aynı gün ayrıca Disiplin Kurulu ile TOBB Genel Kurul delegeleri seçimi de tamamlanacak. Seçimin son etabı ise 24 Şubat Salı günü yapılacak. 181 üyeli Oda Meclisi, meclis başkanı, yardımcısı ve katip üyeyi seçmek üzere son kez sandık başına gidecek. Aynı gün meslek komiteleri başkan ve yardımcıları ile Bütçe Hesapları Denetleme Komisyonu başkan ve üyeleri seçimleri de gerçekleştirilecek. 28 Şubat Cumartesi günü ise yeni ATO Yönetim Kurulu kendi arasında yapacağı görev dağılımı ile 2 başkan yardımcısını belirleyecek.
Bu haber toplam 1254 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri