Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Avatar' ikinci rekorun peşinde

03.01.2010 12:57
Titanic filmiyle dünyanın en çok hasılat yapan yönetmeni unvanını alan James Cameron ikinci kez kendi rekorunu kırmaya hazırlanıyor

Dünya Titanik, Terminatör, Alien gibi büyük filmlerin ünlü yönetmeni James Cameron’un son filmi “Avatar” rekora koşuyor. Titanic filmiyle tarihe ismini “en yüksek hasılata ulaşan” filmin yönetmeni olarak yazdıran James Cameron ikinci kez kendi rekorunu kıracak. Titanic filmi gösterime girdiği 1997 yılında 1,84 milyar dolar gişe hasılatı elde etmişti. Amerikan sinema tarihinin en yüksek bütçeli filmi Avatar ise iki haftadan az bir sürede dünya genelinde 745 milyon dolarlık gişe hasılatı yaptı. Film eleştirmenleri Avatar’ın kısa sürede 1 milyar dolarlık hasılata ulaşacağını belirtiyor.

EN YÜKSEK BÜTÇELİ FİLM

Beyazperdeye dijital devrimi getiren Avatar’ın yapımı ve reklamı için 500 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Yapımı 14 yıl süren ve bugüne kadar çekilmiş ‘’en yüksek bütçeli film’’ olarak adlandırılan Avatar, 3 boyutlu sinema teknikleriyle üretildi. Filmin iç mekan çekimleri Yeni Zelanda’da özel olarak kurulan dev setlerde tamamlandı. Dış mekân çekimlerinde ise dijital teknoloji devreye girdi. Film, Na’vi adlı yok olmak üzere olan bir halkın yaşadığı Pandora adlı gezegende geçiyor. Film için filologlar Na'vi cinsinin kendi arasında konuştuğu yeni bir dil üretti. Ortaya hiçbir dile benzemeyen kendine has dil bilgisi kuralları olan yeni bir dil çıktı.

 

Bu haber toplam 1462 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri