Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Avatar, 'korsanda' da rekora koşuyor!

03.05.2010 12:59
Yönetmen James Cameron'ın 16 yıllık çalışmasının meyvesi 'Avatar', hem teknik hem gelir açısından sinema tarihinde yeni bir rekor kırdı. Bir de korsanda...

Yönetmen James Cameron'ın 16 yıllık çalışmasının meyvesi 'Avatar', hem teknik hem gelir açısından sinema tarihinde yeni bir rekor kırdı. Bir de korsanda...

Yönetmen James Cameron, 1994 yılında 80 sayfalık bir taslakla Avatar adını verdiği bir bilim-kurgu fantazisini çekmek için çalışmalara başlar. 1997 yılında Titanic filmini bitirdikten hemen sonra işe koyulan Cameron 100 milyon dolar bütçe ve 6 oyuncuyla tamamen dijital efektlerden oluşan bir sistemi kullanmayı hedefler. Ancak 1999 yılına gelindiğinde Cameron mevcut teknolojinin henüz hayalindekini perdeye yansıtmak için yeterli olmadığını görerek projeyi rafa kaldırır.

2005 yılında tekrar senaryo üstünde çalışmaya başlayan yönetmen 2007’de çekimlere başlar 2009 yılında Avatar’ı üç boyutlu olarak beyazperdeye yansıtır.

Film teknolojisine yönelik yeni bir kulvar açan Avatar gişe gelirlerinin ötesinde video oyunu, figür, oyun kartı, kitaplar gibi birçok farklı formda yarattığı ticari dünyayla milyarlarca dolarlık gelir sağladı. Elbette bu ilginin korsan kopyalara yönelik yansımaları da kimse için sürpriz olmadı.

Özel sahneler içermeyen 2 boyutlu versiyonunun ABD’de piyasaya sunulduğu gün 1,5 milyon blu-ray satışına sahne olan Avatar böylece Batman Dark Knight’ın rekorunu da kırmış oldu. Özel bölümlü 3D versiyonunun çok daha fazla satması bekleniyor.

Avatar’ın muhtemelen Cameron tarafından çok da övünç kaynağı olmayan bir diğer unvanıysa en çok korsan kopyası çekilen film olması. Blu-ray diskinin çıktığı gün internete de düşen Avatar 4 günde 200 bin defa çekildi. Şu ana kadar yasal satışı 4 milyona ulaşan filmin korsan kopyalarının bu rakamı geçmesi bekleniyor.

Kaynak: Radikal

Bu haber toplam 1134 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri