Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Avro Bölgesi Durgunluğa Girdi

14 Kasım 2008 / 14:25
AB'de ortak para kullanan 15 ülkenin dahil olduğu Avro Bölgesi, 15 yıl aradan sonra durgunluğa girdi.
AB'de ortak para kullanan 15 ülkenin dahil olduğu Avro Bölgesi, ikinci çeyrekteki binde 2 küçülmenin ardından üçüncü çeyrekte de binde 2 daralarak 15 yıl aradan sonra durgunluğa girdi.

Resmi istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre ikinci çeyrekte sıfır büyüme gerçekleştiren 27 üyeli AB ekonomisi de üçüncü çeyrekte binde 2 küçüldü.

Eurostat, ilk çeyrekteki güçlü ekonomik performans nedeniyle üçüncü çeyrek sonunda yıllık büyüme oranının Avro Bölgesi'nde binde 7 ve AB'de binde 8 olduğunu duyurdu.

Tüm AB üyelerinin üçüncü çeyrek büyüme rakamları açıklanmasa da Eurostat'ın elindeki verilere göre küçülen ekonomiler arasında yüzde 1'le Estonya, binde 5'le Almanya ve İngiltere, binde 2'yle İspanya ve binde 1'le Macaristan yer aldı. Avro Bölgesi'nin en büyük ekonomisi Almanya, ikinci çeyrekte de binde 4 küçülmüştü.

Bu arada Eurostat'ın kesinleşen verilerine göre Ekim ayı enflasyon oranları Avro Bölgesi'nde yüzde 3,2 ve AB'de yüzde 3,7'ye indi. Oranlar, bir önceki ay Avro Bölgesi'nde yüzde 3,6 ve AB'de yüzde 4,2 seviyesindeydi.

Avrupa Merkez Bankasının enflasyondaki düşüşü ve ekonomik daralmayı dikkate alarak 4 Aralık'taki toplantısında faiz indirimi politikasını sürdürmesi bekleniyor. Ekonomistler, halen yüzde 3,25 düzeyinde bulunan avro gösterge faizinin gelecek yıl yüzde 1,5'e kadar düşürüleceğini tahmin ediyor.
Bu haber toplam 984 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri