Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Avrupa'yı kara kara düşündüren anket

03.09.2009 03:07
Avrupa'da,gençler arasında alkol tüketiminin zirveye çıktığı bir zaman da, AB Dönem Başkanı İsveç bu konu üzerine ciddi gitme kararı aldı.

Atila Altuntaş/Stockholm

İstatistiklere göre, Avrupa gençliği, yavaş, yavaş alkolik oluyor. 27 Avrupa birliği ülkesinde yapılan araştırmada, 15-16 yaşlarındaki gençlerin, aşırı derece de alkol kullanmaya başlamaları, özellikle kızların eskiye göre alkollü içeceklere rağbette büyük artış göstermesi, Avrupa ülkelerini kara, kara düşündürmeye başladı.

Alkol ve uyuşturucu ile mücadele derneği CAN’ın AB ülkeleri sağlık bakanlarına gönderdikleri,  15- 16 yaş arası geçlerin araştırmaya tabi tutulduğu raporda; erkeklerin yüzde 46’sı kızlarında yüzde 35’nin düzenli olarak içtikleri, ayda en az bir iki defa alkol komasına girecek şekilde, alkollü içeceklerini tükettikleri deklare edildi. 1997’de yapılan araştırmaya göre de 5 puanlık bir artış görüldü.

Eski Doğu Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde büyük bir artış görülürken, eski araştırmaya göre başı çeken İsveç, Finlandiya, Danimarka’da dikkat çekici bir artış gözlemlenmedi.

AB dönem başkanı İsveç’in sağlık bakanı Maria Larsson, raporun ürkütücü olduğunu belirtti. ‘’ Sınırlı sayıda alkollü içecek reklamından yana tavır alarak gençleri farklı pazarlama yöntemleri ve reklam teknikleriyle, aşırı alkole karşı korunmaları gereklidir’’ diyen Larsson, alkol stratejisi güncellenmenin kendileri için öncelikli olduğunu belirtti, İsveçli bakan, Aralık ayında sağlık bakanlarının katıldığı bir toplantıda bu konuda, anlaşma sağlanması için İsveç olarak büyük mücadele vereceklerini söyledi.

Alkollü içecek reklamlarına kısıtlama getirilmesini talep eden sağlık yetkilileri 13 araştırmadan alınan toplu sonuçlarının aşırı alkol tüketimine işaret ettiğini kaydetti. Avrupa Birliği (AB) aşırı alkol kullanımının sağlık ve toplum üzerindeki etkilerinin kendilerini endişelendirdiğini açıkladı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1452 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri