Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Avrupa basınından özetler

02 Eylül 2008 / 10:49
Bugünkü Avrupa basınında Kafkaslar'daki sorunun ele alınacağı Brüksel'deki AB Zirvesi, ABD'ndeki başkanlık yarışı ve ABD'yi tehdit eden Gustav kasırgasıyla ilgili yorumlar göze çarpıyor
İtalyan La Repubblicca gazetesi, bugün Brüksel'de yapılan AB Zirvesi'ni ve Rusya'nın Kafkaslar'daki krizde izlediği politikayı yorum sütunlarına taşıyor:

"Kremlin, bugün Brüksel'de yapılacak, Moskova ile ilişkilerin masaya yatırılacağı olağandışı zirve öncesinde eski 'göze göz dişe diş' prensibini yeniden çekmeceden çıkardı. Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Rusya'nın verdiği kararları kesinlikle gözden geçirmeyeceğini, Güney Osetya ile Abhazya'nın bağımsızlığını tanıma kararından da vazgeçmeyeceğini duyurdu. Rusya kararlarını gözden geçirmek bir yana tam tersine, gerekli olması halinde, Güney Osetya ile Abhazya'ya askeri, ekonomik, sosyal ve insani yardım yapmayı planlıyor."

İspanyol El Pais gazetesi de aynı konuyu ele alıyor:

"Kafkaslar'daki sorun, AB'nin Rusya politikasında yeni bir stratejiye ihtiyacı olduğunu ispatlıyor. Bugüne dek uyguladığı politika sonuç vermedi. Moskova bu politikayı bugüne kadar, kendine uyanlar üye ülkelerle diyaloğa geçmek şeklinde yorumladı. AB, Gürcistan krizi yaşanmamış olsaydı bile, Rusya'ya izleyeceği politika konusunda ortak bir tavır belirlemek zorundaydı."

Danimarka'nın sol liberal Information gazetesi ise ABD'ndeki başkanlık yarışını ve Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı John McCain'in Alaska Valisi Sarah Palin'i yardımcı adayı olarak seçmesini yorumluyor:

"Palin belki de başkan yardımcısı olmayı hakedecek kadar yetenekli bir politikacıdır. Ancak bütün bu yaşananlar, John McCain'in politik çıkarlarını, ulusun çıkarlarından üstün tuttuğu izlenimini veriyor. Böylesine tecrübesiz bir politikacının, Beyaz Saray'da Başkan'ın bürosunun kalbinin atmasını sağlayacak bir makama aday gösterilmesi, gayrı ciddi bir karar gibi görünüyor."

İsviçre'nin Tages-Anzeiger gazetesi ise Karayipler'in ardından ABD'ni tehdit eden Gustav kasırgasını başkanlık yarışı açısından ele alıyor. Gazete, üç yıl önce ağır can ve mal kaybına neden olan Katrina kasırgasına da atıfta bulunduğu yorumunda şu satırlara yer veriyor:

"Katrina kasırgası Bush yönetiminin en büyük başarısızlığıydı. Çünkü kasırgadan mağdur olanları ihmal etti. ABD'nde günümüzde halkın tamamı Bush yönetimince ihmal edildiğini düşünüyor. Bu da Demokratlar'ın başkan adayı Barack Obama'nın, yeni bir başlangıç yapacağı yönündeki mesajının neden bu kadar kabul gördüğünü daha iyi açıklıyor."
Bu haber toplam 840 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri